Karmienie kota to temat niezwykle istotne z perspektywy każdego opiekuna. By mieć pewność, że Twój kot odżywia się w sposób zdrowy i zbilansowany, warto także stosować dodatkowe przysmaki, podawane kotom pomiędzy głównymi posiłkami. Wśród dostępnych przysmaków znajdziesz rozmaite wersje, o odmiennej gramaturze, wielkości, sposobie wykonania, składzie i smaku. Poniżej przyglądamy się przysmakom dla kota z bliska – podpowiadamy, jakie funkcje w diecie kota pełnią przysmaki, jak należy je stosować oraz jak mogą wpłynąć na zdrowie i samopoczucie Twojego pupila.
Przysmaki smaczne i zdrowie – oraz kilka słów o tym jak je znaleźć
Koty, zupełnie jak ludzie, uwielbiają przysmaki, łakocie, słodycze i przekąski. Są one źródłem dodatkowych kalorii, składników odżywczych, a w rezultacie – mają wpływ na prawidłowy rozwój Twojego pupila. Wielu kocich opiekunów wykorzystuje przysmaki jako źródło składników uzupełniających kocią die tę. Inni natomiast wybierają te przysmaki, które odpowiadają preferencjom kulinarnym ich kotów.
Kluczowy w wyborze przysmaków jest właśnie ich skład, rodzaj mięsa wykorzystanego w produkcji oraz emitowane przez przysmak zapachy. To właśnie one przyciągają uwagę Twojego kota oraz rozbudzają jego zainteresowanie. Wśród najchętniej wybieranych smaków znajdują się: drób, ryby, wątróbka.
Najważniejsze funkcje kocich przysmaków
Dlaczego w ogóle warto stosować kocie przysmaki? Przede wszystkim – jest to idealny sposób na pobudzenie kota. Jego uwagę najłatwiej jest zaangażować poprzez pobudzenie zmysłów – w tym również węchu i smaku. Pod tym względem, kocie przysmaki sprawdzają się idealnie, elektryzują uwagę kota, który zaczyna angażować się w zdobycie przysmaku. Ponadto, przysmaki można stosować w formie kociej rozrywki, jako zabawkę interaktywną. Dzięki temu, używanie przysmaków przyczynia się do poprawy funkcjonowania Twojego pupila, sprzyja redukcji stresu i wyciszeniu.
Wykorzystanie przysmaków w treningu kota to kolejna ważna sprawa, o której warto pamiętać. Wielu kocich opiekunów kupuje produkty idealne do kocich zabaw – na przykład kocie przysmaki w formie sticksów. Można za ich pomocą ćwiczyć komendy, sztuczki, a tym samym – stymulować rozwój intelektualny swojego pupila.
Nie można też zapomnieć o samym dosmaczaniu jedzenia, czyli o urozmaicaniu doznań smakowych kota. Przysmaki nadają się do tego idealnie. Niestety, ale wiele kotów ma swoje bardzo indywidualne kulinarne upodobania – z łatwością grymaszą, niechętnie znoszą testowanie nowych karm. Stosowanie przysmaków to więc dobry pomysł, by nakłonić kota do poszerzenia swoich „kulinarnych horyzontów”.
Przysmaki a dieta kota – kwestia kaloryczności
Przysmaki dla kotów warto stosować codziennie i na stałe włączyć je do kociej diety. Nie należy oczywiście przesadzać z przysmakami – nadmierna ich ilość może wywołać niepożądane efekty, takie jak przybranie na wadze. Dlatego warto rozpocząć od zapoznania się z sugerowanym dawkowaniem. Informacje takie powinny zostać podane przez producenta na opakowaniu.
W przypadku kotów istotny jest bilans kaloryczny, czyli zachowanie proporcji pomiędzy ilością kalorii przyjmowanych, a wydatkowanych. By uniknąć sytuacji, w której kot będzie się notorycznie przejadał, warto zwrócić uwagę na kaloryczność przysmaków oraz dopasować ją do kaloryczności karmy. Zamiast dodatkowych kalorii, o wiele lepiej jeśli w składzie znajdą się witaminy, mikroelementy, tauryna.