Pęcherz moczowy potrafi dostarczyć dużo kłopotów. Tenże mały narząd narażony jest na oddziaływanie bakterii wywołujących zainfekowania dróg moczowych, takich jak zapalenie pęcherza. W wypadku mężczyzn, u których cewka moczowa jest zdecydowanie większa aniżeli u pań, skutkować może ono niepokojącymi objawami Układ moczowy składa się z nerek, moczowodów, pęcherza moczowego oraz cewki. Jego zainfekowania (ZUM) to kolejna, po zakażeniach dróg oddechowych, najpowszechniejsza etiologia konsultacji w gabinetach medycznych. Zarazki, które atakują czynniki systemu, skutkować mogą nieskomplikowane, zagmatwane, mocne, wracające i długotrwale ZUM, co powoduje nie tylko przykre dokuczliwości, ale szkodzi również zdrowiu w dalszym sformułowaniu.
Konstrukcja układu moczowego
W skład układu moczowego wchodzą: nerki oraz moczowody (górne drogi moczowe), pęcherz moczowy i cewka moczowa (dolne drogi moczowe). Tylko ostatni odcinek cewki moczowej jest w normalnych warunkach skolonizowany przez bakterie, kolejne elementy dróg moczowych są jałowe, tj. niezasiedlone przez bakterie. Da się tego dokonać dzięki procesom ochronnym, w które zaopatrzony jest nasz organizm, takim jak:
•kwaśny odczyn moczu,
•złuszczanie nabłonka membrany śluzowej dróg moczowych,
•funkcjonowanie przeciwbakteryjne wydzieliny gruczołu krokowego u mężczyzn,
•nieustanne wyciekanie moczu z nerek moczowodami do pęcherza moczowego,
•genetycznie zdeterminowana odporność nabłonków dróg moczowych na przyczepność bakterii,
•zastawki pęcherzowo-moczowodowe, które uniemożliwiają zatrzymywanie się moczu z pęcherza do moczowodów,
•okresowe opuszczanie pęcherza moczowego z moczu,
•odpowiednia flora bakteryjna cewki moczowej, która uniemożliwia kolonizację różnych bakterii.
Zaziębienie pęcherza moczowego u mężczyzn
Zapalenie (popularnie nazywane przeziębieniem) pęcherza moczowego zaliczane jest jako zanieczyszczenie dolnych dróg moczowych (cezurą pomiędzy drogami górnymi oraz dolnymi jest zbiegnięcie moczowodów do pęcherza). Pośród symptomów tejże okropnej dolegliwości wyliczyć móżna ucisk bądź palenie podczas oddawania moczu, uciskanie na mocz (czasem naglące), bolesność w dole brzucha, ucisk pęcherza u mężczyzn. Jeżeli dolegliwości asystuje zapalenia błony śluzowej nastąpić może krwiomocz (wówczas mocz pomaluje się na purpurowo bądź brunatno). Do elementów zagrożenia, jakie zwiększają zagrożenie nastąpienia zapalenia układu moczowego u mężczyzn, przynależą m.in. anomalie rozwojowe układu moczowego, schorzenia uniemożliwiające normalny spływ moczu, zapalenie żołędzi oraz gruczołu krokowego, zatwardzenia, pasożyty, niewłaściwa sterylność, kamica, cukrzyca, duża aktywność płciowa, instrumentacja dróg moczowych (w tym cewnikowanie). Nowotwór pęcherza moczowego u mężczyzn usuwany jest m.in. formą cewnikowania, więc u pewnych chorych zapalenie pęcherza może poszerzyć się również w szpitalu, w ramach leczenia tejże dolegliwości.
Zapalenie pęcherza moczowego
Do najpopularniejszych symptomów, jakie powoduje zapalanie pęcherza, przynależą m.in. krwiomocz, uwięzienie moczu, ucisk w dole brzucha. Te same objawy zachodzą w procesie odrębnej, szczególnie ciężkiej dolegliwości, którą jest guz pęcherza moczowego u mężczyzny (rak pęcherza). Nowotwór tenże jest trzecim powszechnie występującym wśród mężczyzn, u których identyfikowane są nowotwory złośliwe. Ryzyko jest niezwykle wysokie, bo rak pęcherza stanowi aż 30% zgonów pośród cierpiących na nowotwory układu moczowego i męskich organów płciowych. Dlatego tak istotne jest natychmiastowe odpowiadanie na jakieś poważne przemiany, bo szybkość oceny może wpłynąć na możliwości uleczenia.
Zanieczyszczenie systemu moczowego
zanieczyszczeniem systemu moczowego mamy do czynienia wówczas, jeśli zarazki pojawią się w formach znajdujących się wyżej cewki moczowej (pęcherz moczowy, moczowody, nerki). Symptomy patologiczne potrafią, ale nie muszą, się pojawić. Zwykle są to mocny ucisk w podbrzuszu bądź w lędźwiach i temperatura.
•bakteriuria niepostrzegalna,
•zainfekowania dolnego elementu układu moczowego: zapalenie cewki moczowej, zapalenie pęcherza moczowego, zapalenie gruczołu krokowego,
•zainfekowania górnego elementu układu moczowego: silne odmiedniczkowe zapalenie nerek, długotrwałe odmiedniczkowe zapalenie nerek.
Prócz tegoż zainfekowania układu moczowego można rozłożyć na:
•nieskomplikowane, spowodowane przez zarazki charakterystyczne dla skażeń układu moczowego, do których przynależy przede wszystkim pałeczka okrężnicy Escherichia coli,
•skomplikowane, spowodowane przez zarazki specyficzne dla zarażeń układu moczowego oraz połączone z elementami ryzyka.
W praktyce wszelkie zainfekowania u mężczyzn przyjmujemy jako skomplikowane. Kojarzy się to z tym, iż duża cewka moczowa u mężczyzn znacznie lepiej ochrania przed skażeniami aniżeli cewka moczowa kobiety oraz w odpowiednich warunkach bakterie nie są w stanie przejść tejże granicy.
Bakteriomocz bezobjawowy
Określamy go wtedy, jeśli w odpowiednio uzyskanej próbce moczu pokazywane są bakterie w liczbie symptomatycznej (ponad 10 do 5 bakterii w ml moczu). Brak jest jednak symptomów zainfekowania układu moczowego. Bakteriomoczu bezobjawowego zdecydowanie się nie leczy, a momentami, jeśli mamy do czynienia z mężczyznami przed pożądaną resekcją przezcewkową prostaty bądź różnymi zabiegami urologicznymi, leczymy chemioterapeutykiem bądź antybiotykiem dopasowanym zgodnie z wynikiem posiewu moczu.