Kołatanie serca po jedzeniu – dlaczego?

0
2665
kołatanie serca

Czy kołatanie serca jest niebezpieczne ?

Istotnie. Jeżeli odczuwamy kołatanie serca, należałoby zgłosić się do naszego specjalisty rodzinnego bądź kardiologa. Pierwszym badaniem jest wywiad, osłuchanie serca, pomierzenie tętna oraz EKG.

Ale jednak każdy człowiek odczuwa bicia serca.

Nasze serca biją regularnie z częstotliwością 60–80 uderzeń na minutę. W okresie odpoczynku częstotliwość ta jest mniejsza i stanowi 40–60, a podczas treningu wzrasta do 90–180 uderzeń na minutę. Serduszko bije również mocno, gdy się boimy, złościmy lub jesteśmy pobudzeni. Wtedy traktujemy, że kołacze, jednak bije ono systematycznie. Natomiast w wypadku migotania przedsionków drżą one 400-600 na minutę, i bieg komór czyli popularnie pompy serca jest nieregularny i może się wahać od 50 do 190 na minutę. Chorzy odbierają to jako kołatanie. Ponieważ jakiekolwiek modyfikacje biegu serduszka niespowodowane poziomem psychicznym lub sportem, trzeba skonsultować z specjalistą. Nieszczęśliwie, migotanie przedsionków może występować także ze zbyt luźnym, a chociażby odpowiednim rytmem serca i cierpiący nie przeczuwają, że mają niemiarowość.

Czy wszystkie niewywołane poziomem psychicznym lub sportem kołatanie znaczy, iż jesteśmy chorzy na migotanie przedsionków?

Nie. Kołatanie serca, m.in. migotanie przedsionków, potrafią skutkować schorzeniami elektrolitów np. niedobór potasu, a to nadarza się przy laksacjach, torsjach, lecz również po wypiciu większej dawki alkoholu. Rozróżniamy choćby taką przypadłość zwaną syndromem sobotniej nocy, której jakimś z symptomów jest kołatnie serca w efektcie schorzeń elektrolitów, odwodnienia oraz trującego wpływu alkoholu i innych używek. Migotanie przedsionków może być wynikiem odwodnienia w parne dni. Jeśli kołatanie zdarzyło się raz, i jego przyczyna jest znana, np. laksacja, a co więcej można jej uniknąć np. zbytniego wypicia alkoholu, to jest to nieco mniej przerażające aniżeli kołatanie bez konkretnej, usuwalnej przyczyny. Poza tym kołatanie może być symptomem sporo różnych niemiarowości, więc należy je wykryć.

Czemu właśnie teraz mówi się naprawdę dużo o migotaniu przedsionków? Od kiedy medycyna rozpoczęła dostrzegać scalenie równomierności kołatania serca z poziomem zdrowia?

kołatanie sercaNa pewno wiedział już o tym związaniu Sokrates. Także klasyczna medycyna chińska ogromną ilość ocen bazowała na badaniu rytmu. Nie jest to mylne, bo dużo dolegliwości okazuje się odmianami tętna. Zmienia je chociażby gorączka. Także Polacy posiadają własny wkład w badaniach nad tętnem. W czasie Renesansu polski profesor Józef Struś wykładający na uniwersytecie w Padwie stworzył pierwszą rozprawę o pulsie. Przedstawił jego zmienność podczas amoku, żalu, stresie oraz rozrywki. Wówczas jednak na starcie XX wieku zaistnienie elektrokardiografu zapewniło przykładane badanie rytmu serca i jego schorzeń. Dziś pojawiły się rozmaite formy leczenia migotania oraz przeciwdziałania jego powikłaniom, momentami znacznie ciężkim jak np. udar mózgu, stąd specjaliści starają się rozpowszechnić tenże temat.

Czemu wspominamy, iż przedsionki migoczą?

Toż to pojęcie przyjęło się stąd, iż podczas operacji kardiochirurgicznych zobaczono , że mokre świecące serce, gdy zaczynało migotać, nie kurczyło się często właśnie drżało oraz przekazywało promieniowanie lamp operacyjnych, jak falująca przestrzeń jeziora. Odbity blask świecił się i jakby migał

Jednak ze względu na migotania nie umiera się?

Samo migotanie nie jest niebezpieczne. Jednak niewątpliwe jest, że ludzie chorujący na to zaburzenie umierają dwa razy częściej. Najgroźniejszym powikłaniem migotania jest udar mózgu, a to już stopień grożący życiu. Jedna czwarta pacjentów z migotaniem umiera wkrótce po udarze, a część w przeciągu roku od jego nastąpienia. Poza tym chorzy z migotaniem mają słabsze rokowania w wypadku zawału czy niewydajności serca.

W jaki sposób migotanie powoduje udar?

Kiedy przedsionki migoczą nie pompują krwi. To pochodzi ona wolniej. Takie zaleganie sprzyja tworzeniu się skrzeplin. Momentami dochodzi do oderwania się jej elementu, który spośród biegiem krwi może dotrzeć do tętniczki mózgowej oraz spowodować jej zakończenie, prowadząc do udaru czyli martwicy cząstki mózgu.

Czy migotanie dotyczy tylko osób starszych?

Najczęściej. Zachorowalność powiela się z każdą dekadą życia, wynosząc około 10% u osób w wieku 80-89 lat. Jednak cierpieć mogą na nie również młodzi ludzie. Zagraża ono osobom obarczonym dużym trudem treningów wytrzymałościowych – np. biegającym w wyścigach. Jeżeli bez konsultacji ze specjalistą będziemy np. parę razy w tygodniu biegać po 20 km, nasze serce może zareagować na ten zbytni trud miganiem. Zaiste trening sportowy jest odpowiedni, jednak dawkowany w formie rozsądnej

Czy zdiagnozowanie migotania jest trudne?

Nie jest łatwe. Na pewno istotny jest kwestionariusz medyczny. Samym badaniem, które potrafi pokazać powstawanie migotania jest EKG. Problem polega jednak na tym, iż nie wiadomo, gdy migotanie przyjdzie. Dlatego rozsądnie jest wykonać badanie profesjonalnym urządzeniem, które wykona test EKG przez cały dzień. Nieszczęśliwie, może zdarzyć się i tak, iż niemiarowość pojawia się parę razy na miesiąc. Wyjściem byłaby mało popularna w Polsce telemedycyna.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ