Kiedy należy zmienić wózek głęboki na spacerówkę?

0
1524
dziecko zabawa

Gondola, a więc część głęboka wózka, służy nam głównie przez kilka pierwszych miesięcy życia dziecka. Potem niemowlę zaczyna podnosić się, aż w końcu siadać i zazwyczaj nie chce już podróżować w wózku na leżąco. Kiedy zatem przychodzi odpowiedni moment, aby przesadzić dziecko do wózka spacerowego?

Spędzamy godziny przeczesując różne fora internetowe w poszukiwaniu najpiękniejszego i najbardziej funkcyjnego wózka dla naszego dziecka. Następnie udajemy się do sklepu z wózkami, aby móc fizycznie dotknąć różnych modeli i przejechać się nimi po alejkach z towarem. Dopytujemy sprzedawcy, co jest teraz na topie i które wózki są według niego warte polecenia. Decyzja zazwyczaj nie jest łatwa, ale podejmujemy ją i cieszymy się zakupem wózka dla naszego dziecka. Maleństwo przychodzi na świat, mija miesiąc za miesiącem, a my nagle uświadamiamy sobie, że nie wiemy, kiedy tak naprawdę powinniśmy zacząć korzystać z załączonej do zestawu spacerówki. Skąd mamy wiedzieć, że to ten moment i dziecko jest gotowe?

Kiedy podjąć decyzje o zmianie?

Decyzja o zmianie wózka głębokiego na spacerówkę to część indywidualna i zależy w dużej mierze od tempa rozwoju naszego dziecka. Bezwzględnie do 3 miesiąca życia dziecko wozimy w gondoli i od tej zasady nie ma wyjątków. Utarło się, że z części spacerowej wózka korzysta się w momencie, kiedy dziecko zaczyna siadać. Ma to miejsce w okolicach 6-7 miesiąca jego życia i jest najczęściej połączone ze wzrostem aktywności ruchowej oraz chęci poznawania otoczenia przez malucha. Dziecko zaczyna się wówczas wiercić, wyciągać ręce po przedmioty znajdujące się w niedalekiej odległości, ale i wychylać z wózka, aby dostrzec jak najwięcej. Gondola nie posiada jednak szelek ani pasów zabezpieczających, które ochronią naszą pociechę przed wypadnięciem z wózka. Moment, kiedy dziecko zacznie siadać i interesować się otaczającym go światem, jest idealnym do zmiany wózka.

Wielkość dziecka, a zmiana wózka?

Kolejnym z czynników, jakie brane są pod uwagę przy zmianie wózka z głębokiego na spacerowy jest z całą pewnością wielkość dziecka. Niemowlę zaraz po urodzeniu jest niewielkich rozmiarów, ale z każdym tygodniem rośnie i przybiera na wadze. Jeśli dziecko nie wykazuje zainteresowania otoczeniem i chętnie podróżuje w pozycji leżącej czy półleżącej nie sadzajmy go na siłę w spacerówce. Zbyt wczesne sadzanie dziecka może skutkować wadami kręgosłupa w późniejszym okresie.

Przy zakupie wózka dla niemowlaka warto wziąć tą kwestię pod uwagę. Obecnie na rynku mamy dostępnych wiele różnych modeli, różniących się od siebie również wymiarami gondoli.

Mały buntownik

Większość dzieci lubi jeździć wózkiem i najczęściej podczas takich podróży śpi. Są jednak wyjątki od reguły i zdarzają się dzieci, które wsadzone do gondoli reagują głośnym płaczem. Rodzice wówczas decydują się dość prędko zmienić głęboki wózek na spacerówkę z nadzieją, że to pomoże. Niektóre z dostępnych na rynku spacerówek posiadają możliwość rozłożenia ich niemalże na płasko, co jest wybawieniem w tej sytuacji. Nagle dziecko, które do tej pory nie lubiło podróżować wózkiem, jeździ nim bez najmniejszego problemu.

Jaka spacerówka jest najlepsza?

Na to pytanie nie ma tak naprawdę jednoznacznej odpowiedzi. Najłatwiej wybrać się do sklepu z wózkami, obejrzeć dostępne modele i zapytać sprzedawcy o jego rekomendację. Warto też przetestować w sklepie wózek, wsadzając do niego dziecko. Jeśli maluch będzie wydawał się zainteresowany nową sytuacją, a nam wózek będzie się podobał zarówno wizualnie jak i spełni nasze oczekiwania techniczne. Nie ma się co zastanawiać – to właśnie ten najlepszy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ