Jak rozpoznać zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt

0
935
niemowlę
fot. pixabay.com

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Jedne szybciej, inne wolnie, jeszcze inne całkiem pomijają niektóre etapy jak na przykład raczkowanie i od razu zabierają się za chodzenie. Na ogół bacznie przyglądamy się temu, jakie umiejętności zdobywają nasze dzieci. Często porównujemy je z innymi dziećmi czy też z opisami prawidłowego rozwoju dziecka i niepokoimy się z powodu niektórych odstępstw od normy. Pamiętajmy jednak, ze jesteśmy ludźmi, a nie robotami i każdy proces rozwojowy jest indywidualny. Są jednak i takie sygnały, które mogą wskazywać na realne problemy rozwojowe dziecka. Wczesne ich wykrycie umożliwi mu dalszy prawidłowy rozwój. Do takich dolegliwości należą zaburzenia napięcia mięśniowego. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/zaburzenia-napiecia-miesniowego-u-niemowlat-objawy-przyczyny/

Jakie są przyczyny i objawy zaburzeń napięcia mięśniowego

Zaburzenia napięcia mięśniowego u niemowląt pojawiają się wtedy, gdy impulsy z mózgu do mięśni nie płyną prawidłowo. Mięśnie reagują wtedy w nieodpowiedni sposób – za mocno lub za słabo. Dolegliwość ta może być wrodzona w wyniku uwarunkowań genetycznych czy zaburzeń w rozwoju układu nerwowego w czasie ciąży. Może być również konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji dziecka. 

Zaburzenia napięcia mięśniowego dają bardzo charakterystyczne objawy, dlatego stosunkowo łatwo je rozpoznać. Na ogół lekarz diagnozuje je na pierwszych wizytach kontrolnych. Charakterystyczna jest nadmierna lub niedostateczna reakcja mięśni stąd dziecko często mocno zaciska piąstki lub wręcz przeciwnie są one znacznie bardziej wiotkie niż u zdrowych dzieci. Podobnie jest z praca innych mięśni, m.in. tych odpowiedzialnych za podnoszenie się. 

Jak leczy się zaburzenia napięcia mięśniowego

Nieleczone zaburzenia napięcia mięśniowego są przyczyną w rozwoju ruchowym dziecka. Dlatego tez nie wolno bagatelizować tych objawów, tylko czym prędzej zasięgnąć opinii specjalisty. Szybko wdrożone leczenie pozwoli dziecku nadrobić stracony czas i rozwijać się prawidłowo, bez dalszych konsekwencji. Leczenie opiera się na rehabilitacji, pracy z fizjoterapeutą, który dobierze odpowiedni dla malucha zestaw ćwiczeń. 

Przeczytaj tez: http://www.bazanciarnia.pl/co-zrobic-gdy-dziecko-meczy-kolka/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ