Jak pozbyć się roztoczy w domu?

0
1715
roztoczy

W twoim łóżku znajduje się przeszło milion roztoczy kurzu domowego. Przynajmniej tak wynika z ewidencji oraz badań uczonych. Teraz indywidualna {wiedzę|wiedza na temat} tego, iż co noc kładziemy się spać w gronie co najmniej miliona mikroskopijnych żyjątek z grupy pajęczaków, które żerują na naszym złuszczonym naskórku, może nie być najpiękniejsza. Jednakże, co niebezpieczniejsze, roztocza mogą rzeczywiście zagrażać zdrowiu człowieka. Negatywny nacisk na poziom zdrowia mają odnóża oraz nieczystości roztoczy, jakie powodują duże enzymy powodujące alergie. Wtedy rzeczywiście one potrafią stanowić podstawę do swędzenia, kaszlu, duszności, nieżytu nosa, zaczerwienionych spojówek, i również migrenowych bólów głowy oraz atopowego zapalenia skóry. Jak zrobić, żeby łóżko na powrót łączyło się wyłącznie z czystym relaksem? Dobra recepta na wytępienie roztoczy nie potrzebuje żadnego treningu ani pieniędzy. Jedyne, czego trzeba, to blaski słoneczne. Roztocza nie znoszą gorąca. Wysoka temperatura efektywnie je niszczy. Więc również po powstaniu z łóżka, nie ściel go od razu. Rozchyl firany oraz wpuść do pokoju jak najwięcej światła. Pozwól, żeby jego blaski nagrzały łóżko poprzez parę chwili, i miliony urzędujących w nim roztoczy zakończy własny los. Ciekawym konceptem jest również pozostawienie materaca oraz bielizny pościelowej na zewnątrz, szczególnie w południe, gdy światło wyraźnie daje się we znaki. Promienie słoneczne oraz czyste powietrze rozprawią się z roztoczami, i prócz tego twoja pościel nabierze orzeźwiającego zapachu.

Gdzie dokładnie znajdują się roztocza?

Są niewidoczne gołym okiem. Mają ciut więcej niż 0,3 milimetra. Utrzymują się przede wszystkim z obumarłych komórek, które ciągle zrywają się z naszej skóry. Drobne cząstki odchodów tychże stworzeń są winne za nadwrażliwość na kurz. Roztocza potrafią wykonywać dziennie blisko 20 takich części. Poprzez całe swoje życie (10 tygodni) blisko 2000. Na jednym materacu, na jakim śpimy, może istnieć od 100 tysięcy do 100 milionów roztoczy. Roztocza unikają światła dziennego, więc również ukrywają się pomiędzy włóknami tkanin oraz produktów – powłoki na poduszki, materace, dywany oraz maskotki. Łatwiej mnożą się w pomieszczeniach o temperaturze domowej oraz dużej wilgotności.

Nadwrażliwość na kurz oraz jej konsekwencje dla zdrowia

Podaje się, iż roztocza są winne za 50% objawów alergii. Wdychanie ich prowadzi do dolegliwości organizmu oddechowego(katar, świerzbienie, nieżyty nosa oraz gardła, i chociażby utratę węchu). Znane są również z faktu, iż potrafią powodować astmę. Potrafią również oddziaływać na uczuleniowe zapalenie spojówek i rozdrażnienia skóry.

roztoczy

Domowe sposoby na roztocza

Żeby zapobiec tejże nieprzyjemnej nadwrażliwości na brud, musisz postarać się usunąć roztocza z Twojego środowiska. Utrzymanie higieny jest sposobem. Aby stanowiło wtedy jeszcze bardziej skuteczne, jest parę przydatnych, własnych zabiegów. Nie ma konieczności angażowania żadnych fachowców.

Spray przeciwroztoczowy

Niezwykle efektywną formą stanowi stworzenie leku domowej pracy, zdolnego usunąć roztocza z dzianin oraz zakamarków sypialni. Możesz również nabyć go w sklepikach. Do jego stworzenia konieczne są:

Pusty spray

Pół szklanki alkoholu

Pół szklanki wody oczyszczanej

30 kropli wyciągów esencjonalnych (cytryna, eukaliptus, lawenda, Cypr, cynamon itp.)

Łączymy wszelkie elementy w zbiorniku z aerozolem i gotowe! Następnie musisz spryskać łóżko, poduszki, pościel, kapy, rolety oraz wszelkie kolejne pomieszczenia tak cenione przez roztocza.

Staraj się nie stosować leku w obecności dzieci poniżej 3. roku życia oraz pań w ciąży. Pamiętaj, iż roztwór musi wyparować.

Po początkowym zastosowaniu leku, roztocza ograniczą swoją populację na dwa miesiące. Aby przedłużyć wynik funkcjonowania, staraj się powtarzać mechanizm często, co 2 – 3 miesiące.

Olejki esencjonalne

Kolejnym systemem jest proste stosowanie olejków eterycznych, takich jak eukaliptusowy, z lawendy, miętowy, pieprzowy bądź sosnowy. Będziesz posiadała gwarancję, iż oddychasz czystym powietrzem. Poza owym, dają niezwykle ładny aromat.

Kompozycja z anyżu, goździka, tymianku oraz lawendy jest podobnie efektywna. Zastosuj ją do nawilżenia każdego zakamarka Twojej sypialni. Zostawia po sobie ciepłą oraz aromatyczną atmosferę. Z drugiej strony, olejki esencjonalne są niezwykle skupione oraz potrafią skutkować rozdrażnienia. Stosuj je uważnie.

Przede wszystkim profilaktyka

Najistotniejsze jest utrzymanie właściwej higieny. Właśnie wówczas będziesz miała gwarancję, iż roztocza nie będą się rozwijać. Niżej parę przydatnych wskazówek:

Wilgoć nie winna wchodzić poza 50%. Codzienne stosowanie osuszacza powietrza zdecydowanie zmniejsza niebezpieczeństwo nadwrażliwości na kurz. Możesz również nabyć wilgotnościomierz, dzięki któremu lepiej Ci będzie sprawdzać wilgoć w mieszkaniu.

Trzeba regularnie wietrzyć pomieszczenie. Uchylone okna zapobiegają przenoszenie się mikroorganizmów. Starczy 15 minut dziennie.

Dostęp światła dziennego. Dobrze naświetlona sypialnia utrudnia wzrost roztoczy.

Pranie pościeli oraz firan w temperaturze większej aniżeli 60 stopni Celsjusza. Właśnie wówczas będziesz posiadała gwarancję, iż wszelkie roztocza zostały usunięte.

Właściwe czyszczenie materaca – wtedy tylko on ma największe natężenie mikroorganizmów. Pamiętaj, aby go często czyścić oraz w tenże sposób usuwać kurz z jego przestrzeni.

Latem wykorzystaj światło – roztocza nie potrafią żyć w dużych temperaturach. Ani w niezwykle niskich.

Zrezygnuj z dywanów – firany oraz dywany są doskonałym miejscem dla roztoczy. Szczególnie jeśli są postawione na betonie. Wówczas znacznie łatwiej trzymają wilgoć. Staraj się zastępować dywany kafelkami bądź parkietem. Zadbaj również o systematyczne oczyszczanie zasłon!

Roztocza można pokonać; i to w dosyć prosty sposób. Potrzeba jedynie wykonywać to często. Najistotniejsze jest właściwe czyszczenie danych kątów naszego wnętrza, takich jak materac, pościel oraz dywany. Wtedy właśnie tam łatwo składają się te drobnoustroje.

Przede wszystkim, nie zapominaj o wiosennych oraz jesiennych porządkach. Wtedy właśnie w tychże porach roku roztocza mnożą się najbardziej.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ