Jak nauczyć dziecko pielęgnacji zębów?

0
1294
Jak nauczyć dziecko pielęgnacji zębów

Wizyty z dzieckiem u dentysty to nie tylko spory wydatek, ale również zwykle dość stresujący moment, zarówno dla malucha, jak i dla rodzica. Chociażby z tego powodu warto nauczyć jak najwcześniej dziecko regularnej pielęgnacji zębów. Jeżeli uda się wykształcić u niego zdrowy nawyk już w wieku kilku lat, to w przyszłości z pewnością pozwoli to uniknąć wielu problemów, jakie potrafią sprawić zęby. Pozostaje teraz tylko pytanie o to, jak to zrobić? W tym artykule podpowiemy kilka najbardziej skutecznych sposobów!

Mycie zębów może stać się zabawą

Jak najlepiej zachęcić dziecko do nowych, zdrowych nawyków? Oczywiście poprzez zabawę! Każdy renomowany sklep stomatologiczny posiada w swojej ofercie szczoteczki do zębów z motywami postaci z popularnych bajek. Dzięki temu mycie zębów może stać się pretekstem do wspaniałej zabawy, a dziecko samo szybko nauczy się robić to regularnie. Do tego warto też samemu dawać dziecku dobry przykład. Jeżeli synek lub córka będą widziały, jak ich mama i tata myją dokładnie zęby po każdym posiłku, to jest duża szansa, że same zaczną chcieć ich naśladować. Bardzo prawdopodobne, że dziecko samo zacznie zadawać pytania lub przypominać o regularnym myciu zębów, traktując to jako przyjemny czas spędzony z rodzicami. Śpiewające szczoteczki z motywem Hello Kitty lub Batmana z profesjonalnych sklepów stomatologicznych nie tylko zadbają o prawidłowy czas mycia zębów, ale będą też fantastyczną zabawą!

Przede wszystkim edukacja

Na pomoc rodzicom przychodzą już też różnorodne czasopisma czy książeczki, które w humorystyczny sposób tłumaczą, czym jest próchnica, dlaczego należy regularnie dbać o higienę jamy ustnej oraz jak utrzymywać zdrową dietę i unikać namnażania bakterii. Warto podczas zwykłych aktywności, takich jak wspólne śniadanie poruszać tematy zdrowych zębów i niebezpieczeństw wynikających z próchnicy. Być może dobrym pomysłem będzie wspólne odwiedzenie z dzieckiem sklepu stomatologicznego i wybór nowej ulubionej szczoteczki do zębów lub smaku pasty? Takie drobne zaangażowanie z pewnością zaciekawi dziecko i wzbudzi entuzjazm do dbania o higienę jamy ustnej. Kolejnym krokiem już dla starszych dzieci jest stopniowe przyzwyczajanie do regularnych wizyt u dentysty. Jeżeli obróci się to w ciekawe spotkanie oraz fascynującą opowieść to z pewnością nie będzie to tak straszne doświadczenie. Warto jest to zrobić głównie z myślą o przyszłości dziecka. Nauczone w tak młodym wieku ogólnego dbania o własne zdrowie, a w tym pielęgnacji zębów, łatwiej będzie mu zachować odpowiednio zbalansowany higieniczny styl życia jako dorosły człowiek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ