Inhalator i nebulizator – co wybrać?

0
1292
Inhalator

Inhalacje są przydatne w gojeniu oraz zmniejszaniu wielu chorób. Inhalatory oraz nebulizatory współczesne lekarstwa, jakie można odnaleźć w sklepach. Oba służą do wykonywania zabiegów inhalacji. Czym się różnią oraz jakie z nich kupić

Inhalacje są dobre w gojeniu oraz zmniejszaniu mnóstwa chorób. Inhalatory oraz nebulizatory współczesne rozwiązania, jakie można odnaleźć w sklepach. Oba sprzyjają do wykonywania zabiegów inhalacji. Czym się różnią oraz jakie z nich dobrać?

Inhalator

Posiada wszechstronne wykorzystanie w łagodzeniu zaburzeń dróg oddechowych. Inhalatory służą do dokładnego przekazywania preparatu. Powszechnie wykorzystywane są inhalatory alegoryczne, jakie obejmują specjalny środek. W sprzedaży są także dostępne przenośne inhalatory, do których bezpośrednio wprowadza się dobrany środek. Też wyposażenia są znacznie uniwersalne. Inhalacja wymaga zharmonizowania wydechu z aplikacją preparacie, jest zatem dość cięższa do przyswojenia przez dzieci, a inhalatory alegoryczne (podręczne) niezwykle często obejmują duże środki na astmę, alergię bądź ciągłe dolegliwości płuc, jakie potrafią w wielu sprawach chociażby ocalić życie chorej osobie. Inhalatory tegoż rodzaju są zatem niezbędne w wypadku pewnych zaburzeń. Inhalatory przenośne potrafią oddziaływać na zasadzie ciśnieniowej bądź proszkowej. Inhalatory ciśnieniowe mają w sobie sprężony gaz ze środkiem, po wciśnięciu inhalatora, gaz jest wytwarzany wprost do gardła odbiorcy. Wyzwalanie środku winno się za każdym razem zsynchronizować z dużym wdechem, bo to od tegoż zależy efektywność funkcjonowania środka. Inhalatory proszkowe funkcjonują również – podczas użytkowania, pudełko ze środkiem jest przebite. Środek wydobywa się wprost do gardła chorego w formie pudru. Od wielkości tchu będzie w niniejszym przypadku zależała efektywność leku.

Nebulizator

To także swojego rodzaju inhalator, jednakże zdecydowanie bardziej rozwinięty. To urządzenie wielorazowego użytku, za pomocą jakiego można stosować rozmaite preparaty. Nebulizacja polega na doprowadzeniu do dróg oddechowych pary, jaka zawiera cząstki lekarstwa bądź płynu soli fizjologicznej. Nebulizacja nie wymaga tak skrupulatnej synchronizacji wydechu z wytwarzaniem środku, ponieważ jest wykonywana przy pomocy ustnika bądź maski.

Inhalator oraz nebulizator – co wybrać?

Oba urządzenia mają swoich sympatyków. Ciężko precyzyjnie określić na skuteczniejsze spośród nich. W wielu zaburzeniach pacjent powinien sięgnąć po obie możliwości, żeby wybrać idealną terapię medyczną bądź sprawdzać stopień długotrwałej dolegliwości.

InhalatorInhalator przenośny (proszkowy bądź ciśnieniowy) jest w istocie doskonały w wypadku osób cierpiących na astmę, mukowiscydozę bądź długotrwałą obturacyjną chorobę płuc. Owe zaburzenia potrafią wiązać się z potrzebą dużego oraz dokładnego stosowania preparatu, jeśli pacjent znajduje się poza domem. To może sięgnąć po przenośny inhalator.

Nebulizator może być wykorzystywany w komplecie z inhalatorem przenośnym bądź sam. Jego wykorzystanie jest zdecydowanie większe. Po nebulizator mogą sięgać nie tylko cierpiący na astmę lub uczuleniowcy. Nebulizacja wspiera usuwanie małych chorób, pomaga nawilżać podrażnioną śluzówkę. Korzyścią nebulizatorów jest także to, iż wolno je stosować w komplecie z pozostałymi środkami i z solą fizjologiczną. Urządzenia te mają wymienialne maski (dla dzieci oraz dorosłych) i potrafią być zaopatrzone w dowolne dodatki (na przykład irygator do nosa, torebkę mobilną oraz tym podobne).

Co będzie odpowiedniejsze dla najmniejszych użytkowników? Inhalator lub nebulizator dla dzieci?

Dzieci są indywidualnymi użytkownikami inhalatorów. Mogą nie być w stanie zharmonizować tchu z aplikacją środku, jeden środek inhalacji oraz nebulizacji może je niepokoić oraz męczyć. Które wyjście będzie dla nich odpowiedniejsze?

1. Nebulizator jest dużo bardziej powszechny. Typy pneumatyczne (tłokowe) mogą być stosowane obecnie przez niemowlęta. Przy nebulizacji nie stanowi znaczenia synchronizacja tchu z aplikacją środku, ponieważ korzysta się ze specjalnej maski.

2. Inhalator przenośny powinny posiadać dzieci cierpiące na astmę oraz kolejne długotrwałe zaburzenia, żeby mieć ciągle przy sobie niezbędną ilość środku.

Jak użytkować oraz kiedy podawać inhalator oraz nebulizator?

Inhalacja oraz nebulizacja może mieć na celu działania medyczne i zmniejszające.

1. Inhalator z określonym środkiem winien być wykorzystywany w razie konieczności (na przykład podczas komplikacji oddechowych u osoby cierpiącej na astmę). Należy stosować go zgodnie z poradą specjalisty oraz systemem porcjowania, jaki może być inny dla danych środków. Generalna reguła jego używania to umiejscowienie inhalatora w ustach pacjenta oraz jednoczesne wyzwolenie ilości środku wespół z wykonaniem głębokiego tchu. Ta organizacja jest istotna dla efektywności leku. Jeżeli wdech będzie zbyt niski bądź przyjdzie przed aplikacją środku, lek może zostać w zakresie jamy ustnej oraz nie dać żadnego rezultatu.

2. Nebulizator można stosować z środkami bądź solą fizjologiczną. Typy pneumatyczne nadają się do korzystania z większością preparatów, urządzenia ultradźwiękowe nie są naprawdę powszechne, co należałoby mieć na baczności przed zakupem nebulizatora.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ