Dlaczego warto hodować chomiki?

0
1803

Chomiki należą do najbardziej popularnych zwierzątek, jakie spotkamy w ludzkich domach. Często wybieramy je jako pierwszego towarzysza dla naszych dzieci, które uczą się w ten sposób odpowiedzialności, zanim zaopiekują się psem. To także dobra opcja dla osób, które nie dysponują dużą ilością czasu na zajmowanie się pupilem. Dlaczego warto hodować chomiki?

Mało wymagający przyjaciel

Oczywiście także opieka nad chomikiem wiąże się z obowiązkami, jednak w porównaniu do większości innych pupili są one mniej wymagające. Chomik potrafi zająć się sobą, gdy człowiek nie ma na to czasu. Jednak najlepiej hodować te towarzyskie zwierzątka w parach (tej samej płci). Chomik jest szczęśliwy, gdy ma do dyspozycji zabawki, takie jak kołowrotek. Codzienny kontakt z człowiekiem nie jest konieczny.

Łatwość oswojenia

Natura chomika sprawia, że dość łatwo oswoić te małe zwierzątka. W trakcie pierwszych kilku dni przyzwyczajamy pupila do klatki i naszego głosu dużo do niego mówiąc. Następnie przychodzi czas na dotyk. Rozpoczynamy od delikatnego głaskania. Gdy chomik przestanie się go bać, możemy delikatnie ułożyć go na dłoni i wyjąc z klatki asekurując drugą ręką. Po około tygodniu zwierzątko powinno zrozumieć, że właściciel nie jest wrogiem. W tym procesie pomagają również smakołyki. 

Przyjemność z obserwacji

Kolejnym argumentem za hodowlą chomików są ich ciekawe zwyczaje i miła aparycja. Karma dla chomika złożona z ziaren sprawia, że pupil będzie ją „chomikował”. Rozczulający jest obraz chomików dbających o higienę lub bawiących się w kołowrotku. Te zwierzątka po prostu ciekawie się obserwuje.

Niskie koszy utrzymania

Zaletą chomików są koszty ich utrzymania. Po zakupie klatki, akcesoriów i zabawek nie musimy już przejmować się większymi wydatkami. Trociny i karma dla chomika nie kosztują wiele, dlatego wystarczy kilkanaście, maksymalnie kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Za to satysfakcja z opieki nad pupilem jest ogromna, szczególnie dla najmłodszych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ