Choć wielu rodziców wpada w panikę widząc coś niepokojącego u swojego dziecka, to warto wiedzieć, że ciemieniucha nie jest dla maluszka groźna. Jednak może ona po prostu nieestetycznie wyglądać. Jak ją rozpoznać i jak sobie z nią szybko poradzić?
Po czym rozpoznać?
Ciemieniucha charakteryzuje się grubym, żółtawym strupem występującym na owłosionej skórze głowy. Pojawia się głównie u niemowląt, a także u dzieci do trzeciego roku życia. Żółte łuski ukazują się w postaci małych wykwitów lub też mogą pokrywać całą owłosioną skórę. Włosy niemowląt, które na nią cierpią, mogą się bardziej przetłuszczać. Co ważne, ciemieniucha nie jest spowodowana złą higieną – jak myśli większość ludzi. Jest to po prostu efekt intensywnej i nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które znajdują się na skórze dziecka. Przez jakiś czas po porodzie krążą w organizmie maluszka hormony mamy i to one powodują zbyt intensywną pracę gruczołów. Dochodzi wtedy do zasychania na główce łoju – który jest wydzielany w nadmiarze i łączenia się ze złuszczonymi komórkami naskórka, co w efekcie prowadzi do pojawiania się ciemnożółtych plam.
Czy może to być niebezpieczne?
Ciemieniucha może wyglądać nieestetycznie, ale jest całkowicie nieszkodliwa, chyba że towarzyszy jej pojawianie się czerwonych, łuskowatych obszarów na innych częściach ciała dziecka – w tym przypadku dziecko może chorować na skazę łojotokową.
Jak sobie z nią radzić?
Przede wszystkim nie powinno się usuwać łusek palcami. Jeśli nie można ich wyszczotkować, należy je zmiękczyć – smarując głowę oliwką lub wazeliną – przed pójściem spać. Gdy łuski zostaną zmiękczone, to następnego dnia będzie można je łatwo zmyć szamponem.
Ponieważ na rozwój ciemieniuchy wpływa pot, należy pamiętać, aby czapeczka dziecka była przewiewna, wykonana ze 100% bawełny i najlepiej w kolorze białym, żeby barwniki nie podrażniały główki. Zabierając dziecko ze sobą np. do sklepu, nie zapomnijmy zdjąć czapeczki, aby główka się nie spociła.
Czy i kiedy zgłosić się do lekarza?
Z lekarzem należy skontaktować się w przypadku zaniepokojenia stanem dziecka lub gdy zauważy się pojawienie innych czerwonych, łuskowatych miejsc. Lekarz przepisze specjalny szampon, który zapobiega powstawaniu łusek oraz udzieli informacji, jak przeciwdziałać ciemieniusze stosując szczotkowanie oraz inne domowe sposoby.
Domowe metody zwalczania ciemieniuchy
Powstawaniu łusek można zapobiec poprzez codzienne szczotkowanie włosów dziecka – szczotką z miękkiego włosia, nawet jeśli łusek jest bardzo mało. Ponadto nie należy pocierać skóry na głowie zbyt mocno podczas mycia dziecku włosów. Szampony w ciągu kilku sekund usuwają brud, dlatego wystarczy jedynie doprowadzić do spienienia, a następnie wypłukać starannie włosy. Jeżeli ciemieniucha staje się całkiem twarda i gruba, powinno się kontynuować stosowanie olejku dla dzieci i wazeliny przez okres dziesięciu dni w celu zmiękczenia łusek.
Należy pamiętać o starannej pielęgnacji główki dziecka – to podstawa, aby w krótkim czasie pozbyć się ciemieniuchy.