Jaki aparat słuchowy wybrać dla dziecka?

0
1587

Dziecko, aby mogło w prawidłowo sposób rozwijać swoją mowę, musi mieć odpowiednie do tego warunki. Jednym z najważniejszych jest prawidłowe słyszenie. W przypadku dzieci z niedosłuchem z pomocą przychodzą nowoczesne aparaty słuchowe dla dzieci. Zwiększają one zakres słyszenia, pozwalając przy niedosłuchu lekkim i umiarkowanym na niemal 100% zrozumienie języka.

Dziecko, aby mogło w prawidłowo sposób rozwijać swoją mowę, musi mieć  odpowiednie do tego warunki. Jednym z najważniejszych jest prawidłowe słyszenie. W przypadku dzieci z niedosłuchem z pomocą przychodzą nowoczesne aparaty słuchowe dla dzieci. Zwiększają one zakres słyszenia, pozwalając przy niedosłuchu lekkim i umiarkowanym na niemal 100% zrozumienie języka.

W przypadku dzieci, które cierpią z powodu niedosłuchu w stopniu znacznym i głębokim stosuje się aparaty słuchowe dla dzieci o większej mocy. Te i inne aparaty słuchowe można znaleźć w ofercie firmy Oticon (oticon.pl).

Jak wybrać odpowiedni aparat słuchowy dla dziecka?

Dzisiaj na rynku wybór aparatów słuchowych dla dzieci jest bardzo szeroki. Pod tym względem zanotowano spory postęp technologiczny.

Podczas wybierania aparatu słuchowego kluczowe znaczenie ma oczywiście wynik badania słuchu. U dzieci małych, które nie ukończyły jeszcze trzeciego roku życia protetycy opierają się na badaniach AI, OAE, ABR czy VRA. U dzieci starszych dodatkowo uwzględnia się audiometrię zabawową. To badanie wykonywane w przypadku dzieci współpracujących, która pozwala na określenie progu słyszenia dla ucha prawego i lewego. W ten sposób można określić jaką moc powinien mieć aparat słuchowy dla dziecka, tak aby dawał mu komfortowy poziom wzmocnienia. Na tej podstawie określa się również, w jakie systemy powinien być wyposażony dany aparat słuchowy, tak aby w możliwie najlepszy sposób wyodrębniał dźwięki znaczące, a więc przede wszystkim mowę na tle różnego rodzaju czynników zakłócających, które są obecne w życiu każdego człowieka.

Aparaty słuchowe dla dzieci dobierane są również na podstawie reakcji słuchowych samych dzieci w danym aparacie. Reakcje te są oceniane i weryfikowane na podstawie audiometrii VRA. To audiometria wspomagana dodatkowo bodźcem wzrokowym, która wykonywana jest u dzieci, które ukończyły trzeci rok życia. Dzięki temu badaniu można określić prawidłowość reakcji dziecka na poszczególne częstotliwości w zakresie od 124 Hz do 8 kHz oraz sprawdzić szybkość reakcji czy brak reakcji niepożądanych, które świadczą o dyskomforcie odczuwanym przez dziecko.

Jaki aparat słuchowy wybrać?

Kolejnym, bardzo ważnym czynnikiem, który należy uwzględnić podczas wybierana aparatu słuchowego dla dziecka jest jego kompatybilność i możliwość połączenia z innymi systemami, które wspomagają słyszenie. Są to wszelkiego rodzaju piloty, streamery czy systemy FM. Dlatego ważne jest to, aby w momencie potrzeby zastosowania takiego systemu, była możliwość bezproblemowego podłączenia go do danego aparatu słuchowego.

Jeszcze innym, istotnym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, jest odporność aparatów na zabrudzenia, wilgoć, pył i kurz. Jeśli dzieci są w wieku rozwojowym, często funkcjonują w środowisku, które nie jest przyjazne dla delikatnego urządzenia, jakim niewątpliwie jest aparat słuchowy. Z tego powodu powinien mieć on stosowne zabezpieczenia.

Ostatnia kwestia to sam wygląd aparatu. Tutaj protetycy starają się na ogół wybrać jak najmniejszą obudowę aparatu, która nie będzie powodowała żadnych odkształceń ucha dziecka. Jest to konieczne z uwagi na dużą plastyczność małżowiny usznej u małych dzieci. Jednak trzeba pamiętać również o tym, że wielkość obudowy ma również związek z wielkością ubytku słuchu. Dlatego im większa jest wada słuchu, tym większy jest z reguły aparat słuchowy dla dziecka. Można go jednak próbować ozdobić w różny sposób, aby był to gadżet chętnie noszony przez malucha. Oferta na szczęście jest coraz większa w tym zakresie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ