Męski problem – zapalenie pęcherza

0
1358
zapalenia układu moczowego

Skażenie układu moczowego (w skrócie ZUM) zdecydowanie częściej kształtuje się u kobiet, zwłaszcza z powodu małej cewki moczową i jej bezpośrednie sąsiedztwo z odbytem. Pomimo to, kłopoty z pęcherzem mogą istnieć także u mężczyzn. Symptomy ZUM u mężczyzn są zbliżone do tychże pojawiających się w wypadku kobiet, chociaż zazwyczaj są one delikatniejsze jeżeli chodzi o rozwój.

Kiedy stwierdzić zapalenie pęcherza u mężczyzn? Symptomy

Do znacznie charakterystycznych symptomów zainfekowania układu moczowego kwalifikujemy przede wszystkim palenie oraz ucisk w trakcie wydzielania moczu, bolesność w dolnej partii brzucha, a również potrzebę korzystania z łazienki znacznie częściej aniżeli normalnie. Problem może pojawiać się niespodziewanie, narzucając niemalże błyskawiczne oddanie moczu. Tegoż rodzaju symptomy zachodzą obojętnie od płci pacjenta. Nieusuwane zapalenie pęcherza u mężczyzn oraz kobiet, w następnych krokach rozkwitu dolegliwości może skutkować bardziej niepokojącymi symptomam jeśli dojdzie do zapalenia błony śluzowej pęcherza, zabarwienie moczu przekształca się na ciemnobrunatne bądź czerwone. Jeśli nie odpowiemy dość szybko oraz nie podejmiemy działania, bakterie mogą przedostać się dalej, mimo układu moczowego, prowadząc do chorób nerki. Wtedy może dojść do zainfekowania nerek, w efekcie czego pojawią się wymioty, mdłości i temperatura ponad 38 stopni Celsjusza. Należałoby rozumieć, iż ucisk oraz palenie w trakcie wydalania moczu nie zawsze mówią o rozwoju ZUM. U mężczyzn oraz kobiet odpowiednie dokuczliwości mogą być efektem zapalenia cewki moczowej. Zazwyczaj jego podstawą jest kontakt płciowy, w trakcie którego doszło do przekazania zarażenia drogą seksualną. Zapalenie cewki powodują powszechnie dwoinki rzeżączki bądź chlamydie. Przy takim zatruciu, symptomom odpowiednim do procesu ZUM (ucisk w trakcie mikcji, ucisk brzucha itd.), asystuje czasem ropny wypływ podbarwiony krwią oraz świerzbienie.

Zapalenie pęcherza u mężczyzn – przyczyny

U blisko 90% chorych etiologią ZUM jest bakteria E.coli. Z powodu rozbieżności w strukturze anatomicznej kobiet oraz mężczyzn, kobiety chorują zdecydowanie częściej. Pomimo to, przeciętnie wyższa ilość mężczyzn choruje w czasie dzieciństwa. Stanowi to najczęściej związane z rozmaitymi wadami w strukturze układu moczowego nastolatków. Zrozumienie tejże dolegliwości u dojrzałych mężczyzn potrzebuje wyeliminowania różnych dolegliwości, m.in. nowotworu, szczególnie u osób w podeszłym wieku. W blisko 10% wypadków podstawą zapalenia pęcherza u mężczyzny lub kobiety są różne mikroorganizmy, i również przeróżnego typu choroby będące w zakresie układu moczowego. Pewne wady anatomiczne potrafią wspomagać wzros zainfekowania. U mężczyzn jest to przede wszystkim dolegliwość prostaty, której zwiększenie skutkuje ograniczeniem w odpływie moczu z pęcherza.

zapalenia układu moczowego

Kiedy skonsultować się ze lekarzem? Leczenie dróg moczowych

Przede wszystkim należałoby sięgnąć po właściwe preparaty bez recepty, np. zawierające furaginę i jak najszybciej zgłosić nasze dokuczliwości specjaliście. Jak widać, zapalenie pęcherza u mężczyzn nie zawsze da się precyzyjnie zidentyfikować. Kłopoty z oddawaniem moczu mogą wskazywać również ZUM, zanieczyszczenie przekazane drogą fizyczną, jak również dolegliwość gruczołu krokowego. Do ustalenia etiologii niezbędny jest zatem rekonesans medyczny, przeprowadzenie badania moczu, i niekiedy również krwi i różnych badań. Jeśli wykaże się, iż do zainfekowania doszło w efekcie stosunków fizycznych, trzeba leczyć się razem z partnerem. W wypadku zainfekowania dróg moczowych, leczenie polega przeważnie na stosowaniu antybiotyków. Nieusuwane nieskomplikowane zapalenie pęcherza bądź cewki może spowodować duże kłopoty np. długotrwałe zapalenie stercza, zapalenie najądrza, zapalenie samego jądra oraz w wyniku ? wodniaka jądra.

Które badania stwierdzą zapalenie dróg moczowych?

Symptomy zapalenia pęcherza moczowego u mężczyzn są na ogół na tyle uciążliwe, iż stają się przyczyną konsultacji u specjalisty. Również są one na tyle specyficzne, że w gabinecie medycznym kwalifikacja jest stawiana bez wprowadzania pomocniczych badań. W wyznaczonym przez specjalistę badaniu ogólnym moczu znajduje się obecność: bakterii, leukocytów (leukocyturia), i niejednokrotnie również erytrocytów (krwinkomocz). Pełniejszej diagnosty potrzebują jednak długotrwałe bądź wracające zainfekowania układu moczowego u kobiet, i również zainfekowania układu moczowego u mężczyzn. Trzeba wtedy zrobić posiew moczu (który pozwala sprawdzić. jaki wirus jest przyczyną dolegliwości) i zastosować leczenia celowanego (wg antybiogramu). U mężczyzn potrzebne jest zastosowanie również badań obrazowych, gdy np. USG brzucha z analizą układu moczowego. Umożliwia ono znalezienie wad, takie jak kamica nerkowa, torbiele nerek, anomalie rozwojowe, i również zastój moczu wywoływany wzrostem gruczołu krokowego lub guzem w pęcherzu moczowym. Bardziej precyzyjna ocena, zawierająca tomografię multimedialną, cystoskopię bądź cytologiczne badanie moczu dopuszczalna jest w ramach specjalistycznej przychodni urologicznej. Dobre są również badania biochemiczne krwi określające prace nerek, aby zobaczyć, czy funkcjonują one odpowiednio.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ