Rozszerzanie diety dziecka – kalendarz

0
2709
Rozszerzanie diety dziecka - kalendarz

Wprowadzanie nowych produktów do diety dziecka nie jest zadaniem łatwym, zwłaszcza wtedy, gdy dziecko nie polubi nowego smaku warzyw czy owoców. Jednak mniej więcej w 5-6 miesiącu życia dieta dziecka nie może być jedynie dietą mleczną, a samo dziecko powinno spróbować nowych dla siebie smaków.

Nowe smaki w diecie

Wprowadzane do diety niemowlęcia nowe smaki powinny mieć płynną konsystencję, łatwą do zjedzenia przez dziecko. Warto pamiętać, aby nowe produkty były wprowadzane pojedynczo. Pozwoli to na zaobserwowanie, czy u dziecka występują reakcje alergiczne na nowe produkty. Pierwsze karmienie nowym smakiem oznacza podanie jednorazowo jednej łyżeczki produktu, a porcję produktu można sukcesywnie zwiększać. Wraz z nowymi produktami w diecie dziecka powinien się pojawić również nowy sposób karmienia z wykorzystaniem specjalnych łyżeczek do karmienia.

Kalendarz nowych smaków

Jako pierwsze w diecie pojawiają się warzywa: marchewka i ziemniaki oraz jabłka. W 7 miesiącu życia w diecie dziecka mogą się pojawić pierwsze zupy oraz niewielkie ilości produktów glutenowych w postaci kaszek i kleików. To również czas, gdy dziecko może spróbować po raz pierwszy delikatnego mięsa indyczego, królika czy jagnięciny. W 8 miesiącu dziecko może już spróbować morskiej ryby, niewielkiej ilości żółtka jajka, a z owoców i warzyw poznaje smak gruszki, banana czy buraków. Mniej więcej w tym okresie w diecie dziecka mogą się pojawić pierwsze zioła. W 9 i 10 miesiącu życia dieta dziecka poszerza się o smak pomidorów, szpinaku, twarożków i jogurtów naturalnych oraz biszkoptów. W kolejnych dwóch miesiącach dieta dziecka powinna już obejmować kiszoną kapustę czy ogórki, wśród przypraw pojawiają się nie tylko zioła, ale i niewielka ilość soli. Nowymi produktami, które dziecko może poznawać, jest miód oraz owoce cytrusowe.

Wprowadzanie nowych produktów do diety alergika może być nieco skomplikowane. Warto pamiętać, że dietę dziecka mogą również uzupełniać gotowe dania, dostępne w postaci słoiczków.

[Głosów:5    Średnia:3.4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ