Jakie kolory powinny dominować w pokoju dziecięcym

0
2540
Jakie kolory powinny dominować w pokoju dziecięcym

Wielu rodziców nie zastanawia się nad tym, jak ważną rolę odgrywają kolory, wykorzystane do urządzenia pokoju dziecka. Niektóre barwy pobudzają do działania, inne – wręcz przeciwnie, działają uspokajająco, jeszcze inne mogą wprowadzić dziecko w nastrój melancholijny czy depresyjny. Które kolory wybrać, aby dziecko w swoim pokoju czuło się dobrze?

Wybór właściwego koloru

Niektóre barwy można łączyć w harmonijne połączenia, wykorzystując je zarówno w kolorze ścian, tapet, jak i w kolorze dodatków. Najpopularniejszym kolorem pojawiającym się w wielu mieszkaniach jest biel, która symbolizuje czystość i świeżość. Kolor biały wprowadza spokój i neutralizuje wszelkie emocje. Monotonię białych ścian można złamać wykorzystując połączenie z niebieskim czy z zielenią. Kolor niebieski sprzyja wypoczynkowi, wpływa również kojąco na układ nerwowy. Jednak zbyt ciemny odcień niebieskiego może z kolei wpływać depresyjnie. Niebieski jest barwą zimną, zatem warto ją łączyć z barwami ciepłymi. Zielony wpływa odprężająco i sprzyja relaksowi, ale jedynie wtedy, gdy jest to barwa jasna. Jako barwa neutralna może się pojawić w pokoju dziewczynki i chłopca, ale najlepiej w połączeniu z ciepłą żółcią. Wspomniany żółty, który jest symbolem radości i optymizmu, poprawia koncentrację. Bliski żółci kolor pomarańczowy sprzyja myśleniu, dlatego jest barwą wskazaną do pokoju dziecka w wieku szkolnym. W pokojach dzieci za to raczej powinno się unikać czerwieni, która pobudza do agresji. Jako barwa dominująca w pokoju ucznia czerwień będzie niepotrzebnie drażnić. W pokojach dziewczynek bardzo często dominuje fiolet i róż, które podkreślają delikatność i romantyzm.

Przy kolorze ścian warto postawić na jedną barwę, natomiast przy wystroju pokoju sprawdzi się urządzanie go w barwy monochromatyczne, wykorzystujące jeden kolor w wielu odcieniach. Z kolei w zestawieniu harmonicznym barwy dobierane są na zasadzie sąsiedztwa w palecie barw. Połączenia kontrastowe, np. bieli i czerni czy czerwieni i zieleni, w pokojach dziecięcych są raczej nieobecne.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ