Jaki wózek spacerowy wybrać do samolotu?

0
1707
Jaki wózek spacerowy wybrać do samolotu?

Podróż samolotem z niemowlęciem bywa stresująca, zwłaszcza, gdy jest to pierwszy lot w życiu dziecka. Linie lotnicze starają się ułatwić rodzicom i maluchom podróżowanie po świecie, dlatego umożliwiają zabranie ze sobą nie tylko wody do przygotowania posiłków dla dziecka, ale i akcesoriów niemowlęcych oraz wózka spacerowego. Jaką spacerówkę można zabrać do samolotu?

Wózek spacerowy dla każdego dziecka do ukończenia drugiego roku życia

Większość linii lotniczych na całym świecie umożliwia bezpłatne zabranie wózka spacerowego dla dziecka w wieku do 2 lat. Maluchy podróżujące jako infant siedzą na kolanach rodzica i nie mają oddzielnego miejsca do siedzenia. Ponadto infantom nie przysługują posiłki wliczone w cenę biletu ani możliwość zabrania bagażu rejestrowanego. Dziecko w wieku do 2 lat może jednak posiadać własny wózek spacerowy, który obsługa zabiera do luku bagażowego lub na pokład samolotu.

Wózki spacerowe są zabierane przez obsługę samolotu bezpłatnie, bez względu na to, czy trafią do luku bagażowego, czy też będą przewożone na pokładzie. Wózek musi być oznakowany podobnie jak bagaż rejestrowany, a rodzice mają możliwość zadecydowania, czy pojazd oddadzą wraz z bagażem, czy też będą korzystać z niego po odprawie i pozostawią wózek dopiero przed wejściem do samolotu. Waga wózków spacerowych nie wlicza się do wagi bagażu rejestrowanego, jednak linie lotnicze mogą stosować pewne ograniczenia w tym zakresie. Część przewoźników zabiera bezpłatnie jedynie niewielkie, składane wózki spacerowe (tzw. parasolki), a inni umożliwiają latanie nawet ze sporymi gondolami.

Jak przewozi się wózki spacerowe w samolotach?

Jeżeli zamierza się zabrać ze sobą spacerówkę dla dziecka, powinno się zgłosić ten fakt obsłudze samolotu. Obsługa będzie wymagać, by złożyć wózek zanim odda się go wraz z bagażem podręcznym lub przed pozostawieniem go przy wejściu do samolotu. Jeśli pojazd można złożyć do rozmiarów bagażu podręcznego, spacerówkę można włożyć do schowka nad siedzeniami w samolocie. Wózki spacerowe są przewożone za darmo, lecz w przypadku zabrania większej liczby akcesoriów dziecięcych, np. fotelika i łóżeczka turystycznego, linie lotnicze mogą naliczyć z tego tytułu dodatkowe opłaty.

 Zabranie wózka na teren lotniska po odprawie jest dobrą decyzją, jeśli dziecko jest śpiące lub zmęczone. Maluch może spać w spacerówce do momentu wejścia na pokład, co odciąży rodziców i ułatwi poruszanie się po lotnisku. Wózki spacerowe są oddawane rodzicom z dziećmi po wylądowaniu wraz z bagażami, dzięki czemu po dotarciu na miejsce dziecko może bezpiecznie siedzieć w spacerówce, a rodzice przestaną się martwić, że maluch się zgubi.

Jak zabezpieczyć wózek przed lotem?

Wózki spacerowe, umieszczane w luku bagażowym, można dodatkowo zabezpieczyć przed uszkodzeniem w trakcie podróży. Obsługa dba o bagaże podróżnych, lecz w trakcie lotu może dojść do przypadkowego zniszczenia spacerówki, na przykład na skutek turbulencji. Aby tego uniknąć, wózek owija się folią stretch lub okleja się taśmą. Jest to dobry sposób na zabezpieczenie pojazdu dziecięcego, jeśli od razu traktuje się wózek jako bagaż i rezygnuje się z możliwości korzystania z niego po odprawie.

Popularne modele wózków spacerowych warto oznakować przed odlotem, by uniknąć pomyłek podczas odbierania akcesoriów dziecięcych. Jest to ważne szczególnie w okresie wakacyjnym, gdy do zagranicznych kurortów wyjeżdża wiele rodzin z dziećmi. Za dodatkowe oznakowanie mogą służyć kolorowe naklejki, kawałek tasiemki owiniętej wokół stelaża lub niewielki przypinki, które zdobią daszek przeciwsłoneczny.

[Głosów:3    Średnia:4.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ