Twoje dziecko idzie do żłobka? Przed Tobą trudny wybór

0
1491
dziecko idzie do żłobka

Twój urlop macierzyński właśnie dobiega końca i planujesz powrót do pracy. Nie możesz sobie pozwolić na urlop wychowawczy, natomiast babcie Twojego maluszka mieszkają kilkadziesiąt kilometrów od Ciebie. Musisz więc zdecydować się na żłobek, w którym Twoje dziecko będzie miało zapewnioną opiekę podczas Twojego pobytu w pracy. Masz duże wymagania dotyczące tego miejsca. Nie jesteś jednak sama, przed trudnym wyborem żłobka każdego roku staje tysiące mam.

Duży wybór i selekcja

Obecnie żłobki przeżywają prawdziwe oblężenie, coraz więcej rodziców decyduje się na powierzenie opiekunom swoich dzieci, które jednocześnie już od najmłodszych lat mają kontakt z rówieśnikami, co ma pozytywny wpływ na ich rozwój. To przyczyniło się do powstania dużej ilości placówek prywatnych. Rodzice mają bardzo duży wybór, co warto wykorzystać i zapoznać się z ofertami kilku żłobków, niekoniecznie tylko w swojej najbliższej okolicy. Z perspektywy rodzica kluczowym czynnikiem przy podjęciu decyzji będą opinie innych mam.

Chcąc  jednak przekonać się, czy są one zgodne z prawdą, najlepiej osobiście przejść się do kilku żłobków, których oferta Cię zainteresowała oraz sprawdzić, jak może wyglądać miejsce, w którym Twój maluch będzie spędzał 8 godzin dziennie podczas Twojej nieobecności. Dużą otwartością na rodziców swoich przyszłych wychowanków wyróżnia się prywatny żłobek w Poznaniu Montessori. Opiekunowie wykazują się dużym zrozumieniem, mając świadomość, że rodzice poszukują dla swojego dziecka miejsca bezpiecznego, czystego i ukierunkowanego na jego rozwój. Prywatny żłobek w Poznaniu bardzo często jest jednym z pierwszych wyborów rodziców.

Opiekunowie z miłością do dzieci

Pedagog i wychowawca to nie tylko zawód, ale przede wszystkim życiowa rola wynikająca z naturalnego powołania. Powinna go wykonywać osoba, która darzy dzieci miłością, rozumie ich potrzeby, akceptuje popełniane przez nie błędy i potrafi dostrzec w nich potencjał i rozwijać indywidualne zdolności. Prywatny żłobek w Poznaniu realizuje założenia Marii Montessori, które obejmują m.in. wzajemny szacunek, tolerancję i pozytywne wartości. Z idei metody Montessori wynika, że dziecko ma prawo do indywidualności i nie ma potrzeby ingerować w to, co jest u niego naturalne. Dzieciom trzeba pomagać w rozwoju i nauce, nie można jednak pozbawiać je samodzielności i prób, które same podejmują. To niszczy ich kreatywność, spowalnia rozwój, a nawet całkowicie ogranicza niektóre jego sfery. Zadaniem dorosłego jest zapewnienie maluchowi dostępu do odpowiednich narzędzi, które pomogą mu poznać świat i uczyć się nowych rzeczy. Prywatny żłobek w Poznaniu jest więc miejscem, w którym pracują wychowawcy i opiekunowie, dla których dobro dzieci jest kluczowe we wszystkich podejmowanych przez nich działaniach. To osoby z doświadczeniem i potwierdzonych kwalifikacjach. Musisz mieć pewność, że Twój maluch będzie w dobrych rękach, dlatego zawsze zwracaj uwagę na kadrę, która pracuje w wybranej przez Ciebie placówce.

Bezpieczne środowisko

Żłobek musi zrobić na Tobie dobre wrażenie już przy pierwszej wizycie. Ważne jest, aby był to świat przystosowany do potrzeb małego człowieka – kolorowy, pełen zabawek, ale też z dużą przestrzenią. Powinna w nim panować sterylna czystość, być miejsce wydzielone do spożywania posiłków, które oczywiście są przygotowywane zgodnie z zasadami żywienia dziecka. Nie może też zabraknąć w nim dużego ogrodu z placem zabaw, by w ciepłe dni maluchy mogły spędzać czas na świeżym powietrzu.

Nie czekaj z poszukiwaniami do ostatniej chwili. Daj sobie czas na rozeznanie oraz wizyty w żłobkach, niech Twoja decyzja nie będzie podjęta pod wpływem emocji.

[Głosów:2    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ