Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

1
19012
Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

Spodziewasz się dziecka? Szykujesz wyprawkę dla dziecka? Stanąłeś przed dylematem wyboru odpowiedniego łóżeczka dla swojego dziecka? Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę i jak wybrać odpowiednie łóżeczko niemowlęce.

Dziecko w okresie niemowlęcym większą część swojego czasu spędza w łóżeczku. Dlatego też jego odpowiedni wybór jest tak kluczowy przy kompletowaniu wyprawki dla swojej pociechy. Polscy producenci proponują dwa podstawowe wymiary łóżeczka: 120×60 oraz 140×70. Decydując się na odpowiedni rozmiar, należy mieć na uwadze, który z nich będzie dla nas bardziej funkcjonalny. Większy rozmiar łóżeczka zajmie nam więcej miejsca, jednak jego czas użytkowania może być dłuższy ze względu na możliwość przerobienia go na tapczanik. W takiej sytuacji będziemy mogli korzystać z łóżeczka dziecięcego nawet do piątego lub szóstego roku życia naszego malucha.

Rodzice, decydując się na łóżeczko dla niemowlaka, chcą przede wszystkim zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Dlatego też głównym aspektem, którym należy się kierować przy wyborze łóżeczka, powinna być jakość oraz solidność wykonania, a także jego stabilność. Warto również zwrócić uwagę, czy łóżeczko dziecięce, którego zakupem jesteśmy zainteresowani, posiada atesty bezpieczeństwa(np. atest Instytutu Matki i Dziecka) oraz, czy spełnia wymogi Europejskich Norm Bezpieczeństwa. Normy te są odpowiedzialne za zapewnienie bezpieczeństwa dziecku, które będzie korzystać z tych wyrobów. Najważniejszymi wytycznymi odnośnie łóżeczek dla niemowląt jest zachowanie odpowiedniej odległości między szczebelkami (eliminuje to ryzyko utknięcia rączki bądź nóżki), a także nałożenie na producenta obowiązku umieszczenia na produktach informacji dotyczącej maksymalnej wysokości ułożenia materaca. Europejskie Normy Bezpieczeństwa eliminują również łóżeczka pokryte farbą łatwopalną.

łóżeczko niemowlęce

Wybierając łóżeczko niemowlęce warto jest zdecydować się na takie, które będzie dla nas funkcjonalne oraz uniwersalne. Polscy producenci proponują łóżeczka z wyjmowanymi szczebelkami oraz tzw. łóżeczka „rosnące”. Wyjmowane szczebelki umożliwią samodzielne i swobodne wychodzenie z łóżeczka dziecku, które potrafi już chodzić. Zamysłem produkcji łóżeczek rosnących było jak najdłuższe ich wykorzystanie. Wybór tego modelu daje nam możliwość przerobienia na tapczanik, z którego możemy korzystać nawet do 6 roku życia. Warto jest również zwrócić uwagę na to, czy łóżeczko posiada różne stopnie regulacji ułożenia materaca. Najbardziej funkcjonalny jest model łóżeczka dla niemowląt, który posiada 3 stopnie regulacji. Dzięki temu, w okresie niemowlęcym dziecko może być ułożone wysoko, co zapewni jego rodzicom wygodę przy przewijaniu, czy też wyjmowaniu maluszka. Gdy dziecko zaczyna przemieszczać się po łóżeczku i podnosić, można obniżyć materac nieco niżej. Zaś gdy dziecko jest już na tyle duże, że może samodzielnie się podnieść, wtedy najbezpieczniej jest ułożyć materac na najniższym poziomie łóżeczka.

Polscy producenci łóżeczek niemowlęcych, poza wysoką jakością ich wykonania, proponują również dodatki, które mają za zadanie wspomagać ich funkcjonalność. W ofercie możemy znaleźć łóżeczka zawierające szuflady, które doskonale sprawdzają się w przechowywaniu rzeczy do pielęgnacji dziecka. Ponadto, producenci proponują również, jako dodatek do łóżeczka dziecięcego bieguny, dzięki którym spełnia ono również funkcję kołyski. Jest to szczególnie przydatne na etapie pierwszych miesięcy niemowlęcych. Dodatkiem proponowanym przez producentów, który ma swoje zastosowanie w późniejszych etapach rozwoju malucha są nakładki silikonowe na łóżeczko, tzw. gryzaki. Dzieci, które przechodzą okres ząbkowania, często bowiem zaczynają gryźć brzegi łóżeczka. Oferowane nakładki zapobiegną dostaniu się odłamków farby do brzuszka dziecka. Innym proponowanym dodatkiem są baldachimy. Mają one jednak jedynie funkcję estetyczną. Decydując się na ich użycie, należy pamiętać o tym, że muszą one być cały czas utrzymane w czystości, gdyż gromadzący się na nich kurz może być niekorzystny dla dziecka.

Idealnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy dużo podróżują, bądź też mają mało miejsca w mieszkaniu są łóżeczka turystyczne. Ich główną zaletą jest łatwość składania, jak również małe wymiary po jego złożeniu. Polscy producenci posiadają szeroką ofertę łóżeczek niemowlęcych, zarówno tych tradycyjnych, jak i turystycznych. Ich zaletą jest przede wszystkim wysoka jakość materiałów, z których są one wykonane. Mamy możliwość wyboru różnych wariantów w zależności od naszych potrzeb i oczekiwań. Pamiętajmy jednak o tym, że łóżeczko ma przede wszystkim zapewnić komfort i bezpieczeństwo dziecku, które będzie z niego korzystać.

Dobrej klasy łóżeczka dziecięce znajdziesz na stronie polskiego dystrybutora artykułów dla dzieci i niemowląt tutaj.

[Głosów:3    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. My też mieliśmy problem z wyborem dobrego łóżeczka dla dziecka. Ciężko było się zdecydowac gdy wokoło tyle różnych łóżeczek w różnych cenach. Ostatecznie oddaliśmy decyzje o kupnie łóżeczka naszym rodzicom. 😛 Oni aby nie wyjść na dziadów postawili na drogie łóżeczko dziecięce z drewna. Będzie służyło przez wiele lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ