Jak wrócić do formy sprzed porodu

0
1824
Jak wrócić do formy sprzed porodu

Okres ciąży i porodu dla wielu kobiet jest ściśle związany z licznymi zmianami, jakie zachodzą w ich organizmach. Zmiany hormonalne, wahania wagi, pogorszenie cery i stanu włosów, a przede wszystkim obciążenie psychiczne związane z nową rolą sprawiają, że konieczne staje się zadbanie o swój stan psychiczny i wygląd.

Odchudzanie i poprawienie kondycji

Większość kobiet w ciąży tyje. Jednak w okresie połogu dla wielu kobiet problemem jest również nadal duży brzuch, spuchnięte nogi czy obrzmiałe piersi. Połóg nie jest dobrym momentem na rozpoczynanie diet odchudzających, ale za to dodatkowa porcja regularnej aktywności fizycznej może być wskazana. Warto jednak w swoich planach powrotu do dawnej wagi czy figury uwzględnić fakt, w jaki sposób odbył się poród. Przy cesarskim cięciu aktywność fizyczną można rozpocząć dopiero po zakończeniu połogu. Młoda mama może sięgać po niezbyt forsowne rodzaje aktywności – wskazana jest tradycyjna gimnastyka, joga, pilates, tai chi, pływanie, a nawet aerobik dostosowany do kondycji młodej mamy.

Cera i włosy

Młoda mama musi sobie poradzić ze stresem, nieprzespanymi nocami, zmęczeniem i nawałem całkiem nowych obowiązków. Nic zatem dziwnego, że jej samopoczucie i poczucie atrakcyjności również maleje. Przy problemach z cerą warto sięgnąć po kosmetyki do cery trądzikowej, z kolei przy rozstępach, które mogą pozostać po ciąży, należy regularnie sięgać po kosmetyki przywracające skórze jędrność. Problemem wielu mam są wypadające włosy. Niestety do czasu zakończenia karmienia piersią żadna suplementacja nie jest wskazana, a z wypadaniem włosów do tego czasu można sobie radzić sięgając jedynie po specjalistyczne odżywki i szampony.

Najlepszym kosmetykiem i lekiem na wiele dolegliwości jest sen, dlatego młoda mama powinna się nauczyć, aby wykorzystywać każdą nadarzającą się do tego okazję, aby się zrelaksować i wypocząć. Nawet przy kilkuminutowym relaksie może się przydać poduszka relaksacyjna. Tuż po porodzie najważniejsze staje się dziecko, zatem warto nauczyć się prosić o pomoc innych domowników.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ