Endometrium a problemy z zajściem w ciążę

0
971
Endometrium a problemy z zajściem w ciążę

O endometrium słyszy się coraz więcej. W programach telewizyjnych, w prasie oraz w internecie często pojawiają się artykuły, które dotyczą tego zagadnienia. Co oznacza słowo „endometrium”? Z czym wiąże się to pojęcie? Co należy rozumieć, gdy lekarz ginekolog zwróci na to uwagę? Zapraszam poniżej.

1. Endometrium – co to takiego?

Endometrium oznacza błonę śluzową uścielającą naturalnie macicę. Jej grubość związana jest z wiekiem kobiety oraz z fazą cyklu miesiączkowego, w której ta aktualnie się znajduje. Zdarza się tak, iż u niektórych pań ( w Polsce ocenia się, iż jest to około 10% kobiet) tkanka ta jest poza macicą. Wówczas mówi się o nieprawidłowościach czyli chorobie nazywanej endometriozą.

2. U kogo występuje? Endometrium leczenie – co na nie się składa?

Endometrioza dotyczy kobiet prawie w każdym wieku. Zdarza się, że zostaje wykryta już u nastolatek, jak i u dojrzałych kobiet. Wczesne jej wykrycie i wprowadzenie odpowiedniego leczenia – może prowadzić do wyleczenia tej przypadłości. Im wcześniej wykryta, tym łatwiej okiełznać tą dolegliwość. Dlatego tak ważne są badania profilaktyczne, szczególnie u młodych kobiet, gdyż wczesne wykrywanie takich przypadłości powoduje, że zwiększone są szanse na ich wyleczenie.

3. Endometrium leczenie

Endometrioza leczenie może mieć tak naprawdę kilka faz. Początkowo, ginekolodzy starają się leczyć pacjentkę farmakologicznie. Tutaj najczęściej, najodpowiedniejszym środkiem są hormony, które poprzez swoje działanie mają zmniejszyć symptomy odczuwania endometrium przez pacjentkę. Dodać tu należy, iż takich symptomów może być wiele. Niektóre panie skarżą się na straszny ból podczas miesiączkowania (jest on spowodowany właśnie endometrium). Gdy kuracja hormonalna nie przynosi efektów, wówczas pacjentka kierowana jest na operację. Zdarza się jednak, że i ta nie przynosi efektów. Wówczas kolejnym krokiem, jest diagnostyczno-terapeutyczna operacja laparoskopowa.

4. Leczenie endometriozy

Jak wynika z powyższego, leczenie endometriozy może być bardzo czasochłonne. Wymaga ono również wiele poświęceń ze strony pacjentki. Endometrioza leczenie jest jednak traktowane w Polsce bardzo szczegółowo i precyzyjnie, gdyż jest to jeden z czynników, które często uniemożliwia parom posiadanie wymarzonego potomstwa. W wielu klinikach, fachowi specjaliści cały czas pracują nad tym, by pomagać pacjentkom z tym problemem zajść w ciąże. I to z bardzo pozytywnym skutkiem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ