Przemiany które występują w organizmie kobiety podczas ciąży, mają także wpływ na jej wzrok. Odpowiedzialne są za to hormony, jakie przyczyniają się do obrzęków w gałce ocznej. Prowadzi to do zaburzenia wzroku ciężarnej oraz zwiększenie dysfunkcji wzroku. Mogą odczuć to kobiety z daną dolegliwością wzroku jak również i te, które miały przed brzemiennością dobry wzrok. Po ciąży wzrok często powraca do ostatniego stanu. Średnio 14% pań dostaje krótkowzroczność w okresie ciąży.
Dolegliwości oczu a ciąża
Kobieta w okresie ciąży może doznać m.in. takich zmian w postrzeganiu jak:
•krótkowzroczność – obiekty, jakie są obok są doskonale widziane, te dalej – zatarte,
•dalekowzroczność – to, co jest obok nie jest doskonale rozpoznawalne, obiekty dalej postrzegane są bezbłędnie,
•zez – zamieniony jest kąt widzenia jednego oka wobec innego,
•astygmatyzm oka – oglądany rysunek jest trochę zatarty,
•kurza ślepota – kiepskie patrzenie w ciemności bądź przy złym świetle.
Jeżeli kobieta choruje na wszelkie zaburzenia okulistyczne, oraz również cierpi na nadciśnienie bądź cukrzycę, istotne jest żeby w okresie ciąży specjalista sprawdzałem stopień jej wzroku choć raz na miesiąc. Może on zauważyć, czy pojawiające się zmiany są martwiące czy nie. Może także zapisać kobiecie silniejsze szkła do okularów, jeżeli stwierdzi to za niezbędne.
Soczewki w ciąży
Jeżeli idzie o chodzenie w szkłach kontaktowych w ciąży, wolno to robić bezpiecznie do finału ciąży, o ile organizm doskonale je aprobuje. Hormony ciążowe mają wpływ również na skład łez, co może prowadzić, do tego, że oczy palą oraz łzawią. Specjalista może zlecić więc dodatkowe krople lub zasugerować noszenie okularów w trakcie ciąży.
Nietolerancja soczewek może być również wywołana poprzez:
•kryzys progu drażliwości bólowej rogówki u wszystkich ciężarnych,
•przyrost wypukłości rogówki o 1 dioptrę w innej części ciąży,
•postęp grubości rogówki o 1-16 mikromierzy,
•zmiany w strukturze spojówki gałkowej oraz krótkie obrzęki powiek,
•spad wytwórczości łez w 3 trymestrze ciąży (80% ciężarnych).
W takich sprawach specjaliści zlecają, by osoby:
•w trakcie ciąży oraz wkrótce po rozrodzie kobiety nie przekształcały wypukłości soczewki,
•nie przechodziły laserowych zabiegów korekty wzroku – ciążę doskonale zaplanować na rok po,
•zastosowaniu takiej terapii,
•w trzecim trymestrze kobiety winny stosować nawadniające kropli do oczu.
Czego winna unikać ciężarna z dysfunkcją wzroku?
Kobiety w ciąży z dysfunkcją wzroku:
•Absolutnie moe winny dźwigać, gdyż jest zagrożenie odklejenia się siatkówki.
•Nie winna spędzać dużo czasu przed komputerem – odpowiedni okres to nie więcej aniżeli 4 godziny w ciągu dnia. Dłuższe spędzanie czasu przed ekranem laptopa może przyczynić się do zaistnienia systemu suchego oka, którego przejawy to pieczenie, zaczerwienienie, uczucie piasku pod powiekami.
•Stosować dietę podczas ciąży – pełną artykułów bogatych w witaminę A oraz beta-karoten.
Jeżeli cierpisz rozwlekle w ciąży: co ma wpływ na oczy oraz wzrok
Są dolegliwości, jakie w ciąży mają naturalny wpływ na oczy, jednak możesz nie zdawać sobie z tego sprawy. Zwłaszcza muszą się mieć na baczności kobiety w ciąży cierpiące na cukrzycę, ponieważ w ciąży może wystąpić intensywny wzrost tejże dolegliwości. Niepilnowana cukrzyca może doprowadzać do szybkich zmian w zakresie siatkówki. Retinopatia cukrzycowa znaczy uszkodzenie delikatnych naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę, co zagraża chociażby utratą wzroku. Zagrożenie wystąpienia retinopatii wzrasta po 5 latach od zachorowania. Dlatego każda ciężarna z cukrzycą winna być poddana weryfikacji okulistycznej wciąż przed zajściem w ciążę i co miesiąc przez pełen czas ciąży. Wszelka zmiana winna być poddana fotokoagulacji laserowej. Również kobiety w ciąży z dolegliwościami nerek obligatoryjn być pod ciągłą kontrolą lekarza w czasie ciąży. Podstawą schorzeń widzenia w ciąży może być również nadciśnienie tętnicze. Nieusuwane, doprowadza do poziomu przedrzucawkowego, jakiego cechami są: dwoiste spostrzeganie, przytępiony obraz, mroczki przed oczami. Jeżeli takie symptomy trzymają się dłużej aniżeli dwie godziny, niezwłocznie skontaktuj się spośród specjalistą.
Choroba wzroku i poród
Na 2-3 tygodnie przed porodem kobieta z dysfunkcją wzroku winna wykonać konsultację u lekarza. Specjalista sprawdzi ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, zweryfikuje stopień siatkówki i wyda decyzję, czy kobieta może rodzić naturalnie, lub konieczne jest cesarskie cięcie. Zazwyczaj kobiety z uszkodzonym wzrokiem rodzą jednak naturalnie. Specjaliści decydują się na cięcie cesarskie często przy dużych wadach, np. wysokiej krótkowzroczności, które związane są ze zmianami na dnie oka. Poród naturalny mógłby w takiej formie zwiększyć cieśninie wewnątrz gałki ocznej oraz poczynić odklejenie się siatkówki, i w konsekwencji pogorszenie bądź stratę możliwości postrzegania. Niezwykle rzadko podczas porodu niespodziewanie kobieta zaczyna gorzej widzieć – jeżeli jednak taka sytuacja ma miejsce, specjalista orzeka o zakończeniu porodu cesarką. W trakcie porodu kobiety mogą mieć założone okulary. Sugeruje się jednak, żeby wybrały soczewki przed rozpoczęciem pracy porodowej, bo w razie możliwych trudności oraz potrzeby dostarczenia narkozy nie będzie czasu, żeby się nimi zajmować.