Wakacje z dzieckiem: bezpieczna podróż

0
1328
Wakacje z dzieckiem: bezpieczna podróż

Wybierając się na wakacje z dziećmi, musisz być przygotowany na podróż inną, niż dotychczas. Musisz zmienić swoje nawyki, a także uzbroić się w ogromną cierpliwość. Dziś radzimy, jak przygotować się do długiej podróży z dzieckiem, by ta była bezpieczna i przyjemna.

Podróż z dzieckiem to coś zupełnie nowego

Gdy jeździliście na wakacji sami, wiele rzeczy zdawało się mieć poboczne znaczenie: nie do końca idealny stan techniczny samochodu nie spędzał snu z powiek, a tobie zdarzało się złamać przepisy ruchu drogowego. Gdy podróżujecie we trójkę, przyzwyczajenia należy diametralnie zmienić.

Przed wyjazdem na wakacje z dzieckiem musisz być absolutnie pewien, że twój pojazd nie zawiedzie w długiej trasie. Istnieje co prawda coś takiego jak pomoc drogowa, jednak organizacja transportu zastępczego z małym dzieckiem będzie o wiele bardziej skomplikowana. W grę wchodzi również bezpieczeństwo.

Jak bezpiecznie podróżować z dzieckiem

 • O tym, że na wakacje z dzieckiem powinieneś wybierać się w pełni sprawnym pojazdem nie trzeba chyba wspominać. Absolutną koniecznością jest fotelik samochodowy – dziecko musi podróżować w nim, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Zwróć uwagę na odpowiedni dobór fotelika oraz jego prawidłowy montaż.
 • W czasie długiej podróży, należy fundować dziecku krótkie postoje. Maksymalnie co 2 godziny powinieneś wyjąć dziecko z fotelika (zwłaszcza, gdy jest jeszcze niemowlęciem), by mogło zmienić pozycję. Delikatny kręgosłup malucha źle znosi długie pozostawanie w pozycji siedzącej.
 • Nie zostawiaj dziecka w samochodzie samego, niezależnie od okoliczności. Latem, temperatura w samochodzie może osiągnąć nawet do 50 stopni Celsjusza.
 • W czasie jazdy zablokuj drzwi samochodu, aby dziecko nie miało szans ich otworzyć.
 • Chroń dziecko przed słońcem – zamontuj na szybach zaciemniające osłonki.

Komfortowa podróż z dzieckiem

Dużą rolę w trakcie długich podróży na wakacje z dzieckiem odgrywa również komfort malucha. Znudzone dziecko będzie marudne, a ty będziesz zmuszony do częstszych postojów. Jak sprawić, by długie godziny w samochodzie dziecko spędziło przyjemniej?

 • Miej ze sobą ulubione zabawki malucha. Kilka ukochanych pluszaków z pewnością umili mu podróż.
 • Warto zabrać ze sobą kreatywne akcesoria, które wymagają od dziecka czasu i uwagi. Wszelkie łamigłówki i kolorowanki sprawdzą się doskonale.
 • Jedno z rodziców może siedzieć tuż obok dziecka, by móc z nim rozmawiać i uczestniczyć w zabawie.
 • Wielu rodziców decyduje się również na montaż tabletów na tyle siedzenia tak, by starsze maluchy mogły spędzić czas na oglądaniu ulubionych kreskówek, czy graniu w gry.
 • Zapewnij dziecku dostęp do napojów i przekąsek.
 • Zrezygnuj ze zbyt głośnej muzyki podczas jazdy – postaw na spokojne melodie, które umożliwią dziecku drzemkę.

Choroba lokomocyjna: dziecięca dolegliwość

Jeśli twój maluch dopiero zaczyna z tobą podróżować, powinieneś mieć stale na oku to, jak się czuje. Choroba lokomocyjna to częsta, dziecięca dolegliwość, związana z nierozwiniętym jeszcze błędnikiem, który „wariuje” pod wpływem przemieszczania się środkami lokomocji. Gdy u twojego dziecka pojawiają się objawy takie jak nudności i wymioty w podróży, prawdopodobnie dolegliwość ta również go dotyczy.
Z choroby lokomocyjnej w większości przypadków się wyrasta. Przykre objawy zminimalizują odpowiednie leki, częste postoje, unikanie zawieszek zapachowych w samochodzie.

Podróżowanie z dzieckiem może być bezpieczne i przyjemne – wystarczy pamiętać o kilku, ważnych zasadach. Więcej cennych wskazówek dotyczących wycieczek z maluchem szukaj na stronie www.wakacjezdzieckiem.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ