Sposoby na spędzanie wolnego czasu z dziećmi podczas ferii zimowych

0
1742

Ferie zimowe to znakomity czas, który możemy spędzić razem z dzieckiem. To moment odpoczynku, zabawy i dwóch tygodni niezmąconej radości! Co robić, by w tym czasie się nie nudzić? Jak odpowiednio spędzić ten okres, by był produktywny? Nie każdy rodzic może sobie pozwolić na wypad w góry całą rodziną lub wysłanie samej pociechy na zimowisko. Dlatego też podpowiadamy, co zrobić, by zorganizować maluchowi czas w domu!

Zima w mieście nie musi być nudna

Jeśli nie mamy możliwości, by wyjechać gdzieś w okresie ferii – dobrze jest sprawdzić oferty wypoczynku w naszym mieście. Wiele ośrodków kultury, szkół czy przedszkoli oferuje tzw. półkolonie. Nie każdy rodzic może przebywać z dzieckiem przez cały dzień. W godzinach pracy rodziców, czyli mniej więcej między 8 a 16, dzieci pozostają pod opieką nauczycieli lub specjalnie oddelegowanych opiekunów. Takie spotkania kosztują znacznie mniej niż standardowe wyjazdy w góry. W cenie często są wyjścia zorganizowaną grupą na wystawy, konkursy, ale też i organizowane są zajęcia ruchowe, np. na basenie, kręgielni czy lodowisku. Oprócz tego w salach, gdzie odbywają się półkolonie, dzieci mogą korzystać z warsztatów plastycznych, kursów tańca czy aktorstwa.

Gdy spadnie śnieg…

Jeśli będziemy mieć farta i w trakcie ferii spadnie śnieg – pomysłów jest bez liku!. To gotowa recepta na świetną zabawę! Wystarczy postawić na takie zabawy jak:

  • Wspólna walka na śnieżki – dobrze jest zbudować fortecę, w której każda ze stron może się schować. Oprócz tego można wcześniej przygotować sobie cały arsenał śnieżek, by później beztrosko oddać się wspólnej zabawie.
  • Zjazdy na sankach – w pobliżu Waszego domu znajduje się górka? To znak, że jesteście prawdziwymi szczęściarzami. Sanki, ślizgacze i jabłuszka w dłoń – pora oddać się rozrywce! Zjazdy z górki uwielbiają praktycznie wszystkie dzieciaki, a zima to świetna okazja, by także i dorośli poczuli się na nowo jak dzieci i docenili frajdę ze zjazdów na sankach!
  • Lepienie bałwana – każda okazja jest dobra, by ulepić bałwana! To zadanie, do którego nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Jedyne, co powinniśmy zabrać ze sobą to rękawiczki, aby nie zmarzły nam dłonie, marchewkę pełniącą rolę bałwankowego nosa oraz starą czapkę lub kapelusz. Wspólne lepienie zajmie trochę czasu, zapewni masę rozrywki i pozwoli spędzić razem niezapomniane chwile!
  • Wypad na łyżwy – niezależnie od tego, czy umiemy jeździć, czy nie – wypad na łyżwy zawsze jest wspaniałą zabawą. Warto zabrać swoje maluchy na lodowisko, gdzie możemy wynająć sprzęt za kilka złotych! Zawsze można też zakupić swoje własne łyżwy (dostępne np. na Okazje.info: http://www.okazje.info.pl/sport-i-hobby/sporty-zimowe/), by mieć je pod ręką gdy tylko najdzie nas ochota na ten sport!

Ferie w domowym zaciszu

Nie zawsze pogoda sprzyja zabawom na dworze – to czynnik, który jest niestety całkowicie od nas niezależny. Wtedy musimy zostać w domu i zorganizować sobie rozrywki. Możemy postawić np. na popołudnia filmowe, w trakcie których obejrzymy z dzieckiem najlepsze filmy czy bajki. Możemy przy tym delektować się smakowitym popcornem lub innymi przekąskami.

Zawsze też można sięgnąć po wszelkiego rodzaju „aktywności artystyczne”. Dobrym rozwiązaniem jest malowanie, rysowanie, a nawet lepienie z plasteliny czy gliny. To zawsze pobudza kreatywność dziecka, rozwija zdolności manualne. Dodatkowo możemy ciekawie spędzić czas z dzieckiem.

Świetnym rozwiązaniem jest także wykonywanie różnych eksperymentów w domowym zaciszu. Wspólnie można obserwować ich wyniki, wyciągać wnioski. Możemy zbudować makietę wulkanu, sprawić, by z soli powstały kryształy lub wynaleźć zegar z ziemniaka!

Doskonałą formą rozrywki są także gry planszowe, które pozwalają wspólnie spędzić czas całą rodziną. Dzięki nim dziecko uczy się rywalizacji, ale także i przegrywania. Zawsze możemy też spędzić czas w nieco bardziej niekonwencjonalny sposób. Możemy zbudować w domu tipi, stworzyć na podłodze tor przeszkód, zbudować z kartonu rakietę kosmiczną czy urządzić piknik na środku kuchni. Wszystko zależy w dużej mierze od nas i naszej wyobraźni.

Zagospodarowanie dzieciom czasu w ciekawy sposób może stanowić dla rodzica wyzwanie – ale zdecydowanie warto trochę się przyłożyć i zadbać o to, by ferie były ciekawie i przyjemnie spędzonym czasem! Naprawdę warto!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ