Rowerek dziecięcy – jak wybrać odpowiedni model?

0
1546

Rowery dla dzieci powinny być połączeniem lekkiej wagi, a także dużej stabilności. Ważne jest, aby dziecko mogło swobodnie i bezpiecznie się nim poruszać. W pierwszej kolejności należy zadbać o to, aby rowerek był dopasowany do wieku dziecka, czy też jego wzrostu. Wybór jest bardzo szeroki – dostępne są modele odpowiednie dla kilkumiesięcznych maluchów, a także kilkuletnich dzieci. Przed zakupem należy zapoznać się ze specyfikację danego modelu, tak aby mieć sto procent pewności, że będzie on odpowiedni dla pociechy. O czym jeszcze pamiętać?

Rowerek dla roczniaka

Dziecko w wieku 12 miesięcy lub młodsze nie jest w stanie samodzielnie jeździć na rowerze. Właśnie z myślą o takich maluchach powstały wielofunkcyjne rowerki trójkołowe, które dopasowują się do rozwijających się umiejętności dziecka. Takie rowery dla dzieci mogą być sterowane przez rodzica. Daszek, czy też podstawka na stopy może zostać zdemontowana. W późniejszym czasie można zamontować pedały – rodzic wciąż kontroluje dziecko za pomocą rączki umieszczonej z tyłu, ale maluch może nauczyć się tego, jak należy pedałować. Gdy dziecko nabierze wprawy, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdemontować rączkę do sterowania i pozwolić mu na samodzielną jazdę. Istnieje również opcja zdemontowania oparcia, dzięki czemu rowerek będzie przypominał model dla starszaka.

Takie rowery dla dzieci cieszą się ogromną popularnością. Są niezwykle funkcjonalne i mogą posłużyć, aż do momentu, gdy pociecha będzie gotowa na jazdę tradycyjnym jednośladem.

Rowerek dla dwulatka

Dwuletnie dzieci zwykle nie są w stanie nauczyć się jazdy na dwóch kółkach. Świetnym początkiem nauki są więc rowerki biegowe.Takie modele nie posiadają pedałów, a maluch wprawia pojazd w ruch za pomocą nóżek. Warto zaznaczyć, że podczas wyboru najważniejszy jest pomiar długości nóg. Jest to podstawowy parametr, gdyż na jego podstawie można wybrać model o odpowiednich rozmiarach.
Trzeba wspomnieć, że rower nie powinien posiadać blokady skrętu, gdyż może to spowodować tzw. tępy uraz brzucha. Dziecko powinno mieć pełną swobodę podczas skrętu. Nie można również zapomnieć o tym, aby po zakupie wyregulować wysokość siodełka oraz ramy do indywidualnych predyspozycji dziecka. Dzięki temu jazda będzie prawdziwą przyjemnością.

Co dla starszaków?

Rowery dla dzieci w wieku 4-5 lat mogą być trójkołowe, jednak powinny one posiadać opcję demontażu dodatkowych kół. Pojazd na dwóch kółkach wymaga niemałych umiejętności. Nie można odpiąć kół treningowych zbyt wcześnie, gdyż dziecko musi przyzwyczaić się do pojazdu, szczególnie jeśli nie ma ono doświadczenia w jeździe na dwóch kołach. Rodzic musi liczyć się z tym, że nauka może obfitować w upadki. Chyba nie ma osoby, która umiałaby natychmiast jeździć na rowerze. Właśnie dlatego należy inwestować w pojazdy z wytrzymałych i odpornych na uszkodzenia materiałów. Muszą one być odporne nawet na najbardziej intensywne użytkowanie. Oczywiście nie można zapomnieć o całym pakiecie zabezpieczającym zdrowie – niezbędny jest kask oraz ochraniacza na łokcie i kolana.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ