Jak prać ubrania alergików? Domowy poradnik

0
2589

Bardzo często substancje uczulające zawarte są w detergentach, których używamy do prania. Sprawdzamy, jak należy prać ubrania alergików, aby uniknąć reakcji uczuleniowych.

Reakcję alergiczną może powodować wiele czynników i substancji chemicznych, z jakimi mamy do czynienia na co dzień. Aby uniknąć nieprzyjemnych objawów z nią związanych, należy przede wszystkim ograniczyć ekspozycję na alergeny. 

Detergenty dla alergików – jakie będą najlepsze?

Przy zakupie detergentów dla alergików powinniśmy zwracać uwagę na składy. Dla osób uczulonych najlepsze będą detergenty o delikatnych zapachach i sprawdzonych recepturach. Unikajmy tych, które wyróżniają się intensywną wonią, a także tych, które zawierają silne detergenty w swoim składzie. Pomagają one w usuwaniu trudnych plam, jednak mogą być powodem do pojawienia się reakcji alergicznych.

Jeśli zauważamy reakcję uczuleniową jedynie przy określonych środkach, jak najprędzej z nich zrezygnujmy. Gdy trudno nam znaleźć odpowiedni dla nas proszek do prania, zwróćmy uwagę na te tworzone właśnie z myślą o alergikach. Proszki hipoalergiczne – czyli nieuczulające – przechodzą szereg badań i posiadają specjalistyczne atesty. Dzięki nim możemy mieć pewność, że ich zastosowanie nie skończy się nieprzyjemnymi objawami.

Jaki środek do prania wybrać?

Na rynku znajdziemy wiele środków do prania ubrań, które nie będą szkodliwe dla alergików. Przyjrzyjmy się pokrótce kilku z nich.

Orzechy piorące

Orzechy piorące były jeszcze do niedawna dostępne jedynie w specjalistycznych sklepach z ekologicznymi produktami. Obecnie możemy je kupić w internecie, a nawet w innych sklepach stacjonarnych. Orzechy piorące są naturalnym rozwiązaniem. W ich łupinach zwarta jest saponina, która działa antybakteryjnie, odtłuszczająco i pozostawia wyprane tkaniny wolne od zapachu proszku do prania. Są one rozwiązaniem nie tylko naturalnym, ale również uniwersalnym. Można je wykorzystywać do prania nawet w wysokich temperaturach. Co ważne, posiadają także atrakcyjną cenę.

Hipoalergiczne środki do prania

Jeśli obawiamy się skuteczności orzechów piorących, doskonałą i równie bezpieczną dla alergików opcją są hipoalergiczne proszki i płyny do płukania, np. firmy Jelp. Kapsułki i płyn do płukania posiadają wszystkie niezbędne atesty, które potwierdzają bezpieczeństwo ich stosowania zarówno dla osób dorosłych, które cierpią na alergie, jak również małych dzieci. Produkty Jelp możemy wykorzystywać do prania ubrań nawet noworodków.

Pamiętajmy o oznaczeniach na metkach!

Po wybraniu odpowiedniego środka do prania powinniśmy również sprawdzić oznaczenia na metkach. Pozwolą nam one dobrać właściwy program pralki, a także określić prawidłową temperaturę. Dzięki czemu ubrania nie tylko będą czyste, ale także zachowają swój pierwotny wygląd i właściwości.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ