Harmonijny rozwój dziecka

0
1263
Harmonijny rozwój dziecka

Inteligencja dziecka to kwestia złożona, wypadkowa kilku czynników jak geny, dieta i wychowanie. W pierwszych latach maluch rozwija się głównie poprzez zmysły: wzrok, słuch, dotyk, smak i węch. Od poziomu stymulacji, jaki zapewnimy dziecku zależy, jak szybko będzie następował jego rozwój. Obecnie głośno jest o alarmujących badaniach, z których wynika, że rodzice wyręczają się w opiece nad maluchem za pomocą sprzętu elektronicznego jak tablety i telefony, co jest zdecydowanie szkodliwe. Małe dzieci zapatrzone w monitory, oglądające bajki intuicyjnie potrafią obsłużyć taki sprzęt, ale cierpią z powodu opóźnionego rozwoju mowy, również ich motoryka ulega zahamowaniu. Maluchy spędzające wiele godzin przed ekranem nie potrafią nawet utrzymać w dłoni kredki.

Wspomaganie rozwoju

Jeśli zależy nam na prawidłowym rozwoju inteligencji dziecka, warto zapewnić mu akcesoria, które będą odpowiednio stymulować umysł. W tę kategorię wpisują się zabawki konstrukcyjne, z których najpopularniejsze są różne rodzaje klocków. Służą one do tworzenia budowli i różnych maszyn jak np. samolot, koparka, samochód, pociąg, dom, sklep czy farma. Do klocków dołączone są nieraz instrukcje obsługi oraz miniaturowe, dziecięce śrubokręty oraz plastikowe śrubki.

Zabawki konstrukcyjne rozwijają umysł dziecka ucząc poprzez zabawę, ponieważ maluch musi myśleć, zastanawiać się jak połączyć poszczególne elementy oraz koncentrować na zadaniu. W ten sposób kształtuje się kreatywność oraz inteligencja naszej pociechy. Ponadto dziecko poprawia koordynację wzrokowo-przestrzenną. Zabawki konstrukcyjne służą również rozwojowi motoryki małej, czyli sprawności dłoni (mięśni nadgarstka i palców).

Spośród zestawów klocków znajdziemy odpowiednie dla chłopców i dziewczynek. Nie warto jednak wprowadzać sztywnych podziałów płciowych. Jeśli córka woli budować samoloty zamiast domku dla lalek, pozwólmy jej podążać za swoimi potrzebami. W zabawie klockami dziecku może towarzyszyć dorosły, co uczy współpracy i wzmacnia więzi rodzinne.

Zabawki adekwatne do wieku

Zabawki konstrukcyjne powinny być oczywiście dostosowane do wieku naszej pociechy. Na rynku są dostępne zestawy klocków przeznaczone dla maluchów na różnym etapie rozwoju. Na opakowaniach znajdziemy oznaczenia wskazujące na odpowiednią kategorię wiekową. Spośród tego typu zabawek można kupić dużo zestawów, którymi może się bawić maluch poniżej 2 roku życia. Są to proste konstrukcje, z których trzeba złożyć zwierzątko lub takie, gdzie dopasowuje się kształt klocka do otworów w pojemniku. Klocki są zazwyczaj plastikowe lub drewniane, w różnych kolorach i rozmiarach. Szukając odpowiedniego zestawu dla naszej pociechy, warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo zabawki i odpowiednie atesty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ