Atak nerwicy lękowej – jakie są objawy

0
1845
Nerwica lękowa

Nerwica lękowa jest dolegliwością, która zachodzi coraz powszechniej w społeczeństwie. Jej etiologie są ciekawe jednak szczególnie są połączone z dużymi przeżyciami, jakie nie przynoszą o sobie zapomnieć. Kłopot nerwicy dotyczy przede wszystkim pań jednak dostrzega się ją również u panów oraz we wszelkich kategoriach wiekowych.

Czym jest nerwica lękowa?

O nerwicy lękowej możemy rozmawiać, jeśli pojawiają się schorzenia psychiczne, obsesyjne myśli, i również schorzenia funkcjonowania organów bądź symptomy psychosomatyczne. Nerwicę cechuje to, iż cierpiący zdają sobie sprawę, iż ich symptomy mają źródło emocjonalne, co nie zmienia faktu, iż czują wielki uraz z nimi połączony. Także, występuje tutaj dodatnie sprzężenie zwrotne, bo stres powoduje inne symptomy fizyczne, jakie też w sobie powodują stres. U źródła nerwicy lękowej niejednokrotnie występuje uraz lub zapotrzebowanie spełnienia potrzeb uczuciowych w dzieciństwie. Również często zaburzenie rozwija się na skutek emocjonalnego kontrastu pomiędzy zwykłymi szkołami lub szansami chorego, i presją otoczenia. Nerwica lękowa może być związana z różnymi schorzeniami emocjonalnymi, więc momentami ciężko jest precyzyjnie stwierdzić, jakie objawy powstają z danego schorzenia. Osoby chorujące na nerwicę lękową potrafią być egocentryczne. Prócz tego czasem cechuje je perfekcjonizm. Często istnieją również rozmaite metody uzależnień

Nerwica lękowa – przyczyny

Nerwica lękowa może mieć zróżnicowanie źródło. O jej występowaniu stanowią również elementy osobnicze, biologiczne kiedy także duże przeżycia, jakie posiadają niewątpliwy nacisk na życie chorych. Nerwica jest wywołana poprzez stres, który rujnuje życie. Osoby dotknięte tą dolegliwością mogą realnie ocenić doświadczenia jednakże w głębi duszy nie potrafią się z nimi pogodzić. Pojawia się wewnętrzny spór między emocjami chorego oraz czuciem i otoczeniem zewnętrznym oraz jego presją. Jeżeli jednak idzie o biologiczne źródło tejże dolegliwości to może być połączone ze tendencjami rodzinnymi, które można przejąć z pokolenia na pokolenie, na przykład niektóre cechy charakteru lub emocjonalność.

Nerwica lękowa

Nerwica lękowa – objawy

Nerwica lękowa może przejawiać się w wysoce różnorodny sposób. U pacjentów mogą pojawiać się objawy somatyczne, schorzenia funkcji poznawczych i kłopoty psychiczne. U każdego pacjenta przebieg nerwicy jest niezwykle osobisty oraz symptomy mogą, ale nie muszą być razem. Symptomy fizyczne potrafią polegać na osłabieniach zmysłów – na przykład kłopotach z widzeniem lub słuchem, jednak także na odmienionym bądź stępionym smaku, i również braku czucia. Dość powszechne są uciski o przeróżnej lokalizacji. Nerwica potrafi się także wyrazić w formie niedowładów, problemów z mówieniem, lub ataków padaczkowych. Wreszcie – w wyjątkowych wypadkach dochodzi chociażby do niewłaściwego działania organów wewnętrznych bądź stanów naprawdę poważnych jak ciąża urojona. Ze strony funkcji poznawczych u osób z nerwicą lękową szczególnie pojawiają się obsesyjne myśli i innego typu natręctwa ruchowe – na przykład kompulsywne mycie rąk. Równie popularne są kłopoty z uwagą i amnezje. Wreszcie, w procesie nerwicy lękowej potrafią pojawić się schorzenia psychiczne. Więc przede wszystkim ukierunkowany bądź nieokreślony lęk. Obiektem fobii potrafią być obiekty, zwierzęta, i także czynności (np. lęk przed podróżowaniem komunikacją publiczną). Do tego czasem zachodzą nieuzasadnione ataki paniki. U pewnych pacjentów występuje spadek nastroju, niezdolność do przeżywania radości, i chociażby depresja. U jednych pojawia się podirytowanie oraz nerwowość, zaś u innych, wprost odwrotnie, apatia.

Nerwica lękowa – powszechne dokuczliwości

Symptomy nerwicy lękowej wolno rozłożyć na trzy części w współzależności od tego których dziedzin życia dotyczą.

Pierwszą grupę stanowią symptomy fizyczne inaczej fizyczne oraz są połączone z mechanizmem tak zwanego błędnego koła, który działa na podstawie sprzężenia zwrotnego między stanami lękowymi i sygnałami fizycznymi. Stres towarzyszący nerwicy jest naprawdę ogromny, iż powoduje pojawienie się różnych symptomów ze strony ciała. Ilekroć lęk powraca oraz wzrasta na sile tylekroć pojawiają się symptomy fizyczne. Organizm sam się nakręca i objawy są jeszcze bardziej niepokojące.

Są to przede wszystkim dokuczliwości bólowe oraz przynależą do nich:

uciski oraz zawroty głowy,

uciski brzucha, mdłości oraz wymioty.

Także wymienia się także:

kołatanie serca oraz kłucie w klatce piersiowej,

uderzenia gorąca,

schorzenia seksualne,

bezsenność,

drżenia kończyn.

Kolejną część symptomów nerwicy lękowej stanowią schorzenia poznawcze (nerwicowe):

kłopoty z postrzeganiem rzeczywistości,

chęć powtarzania dokonywanych czynności, obsesyjne istoty,

kłopoty z pamięcią oraz uwagą.

Trzecia część symptomów jest połączona ze stanem psychicznym chorego oraz obejmuje:

uczucie stałego stresu,

pojawianie się fobii,

nieuzasadnione ataki paniki,

brak ochoty do funkcjonowania,

apatia,

brak radości z podejmowanych działań,

niemożność odczuwania radości,

chwiejność psychiczna oraz stany poirytowania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ