Zasady prawidłowego przewożenia dzieci w aucie

0
1393
Zasady prawidłowego przewożenia dzieci w aucie

Zasady prawidłowego przewożenia dzieci w aucie określają przepisy ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i dotyczą konieczności przewożenia w foteliku wszystkich dzieci, które nie przekroczyły 150 cm wzrostu. Od tej reguły są pewne wyjątki, związane z przekroczeniem wagi do jakiej przystosowane są foteliki dla najstarszych dzieci. W takiej sytuacji dziecko, które osiągnęło przynajmniej 135 cm wzrostu może siedzieć z tyłu zapięte pasem bezpieczeństwa, jeśli jednak nie osiągnęło jeszcze 150 cm wzrostu nie może siedzieć z przodu. Nawet jeśli jest zapięte pasem zostanie to uznane za wykroczenie i warto o tym pamiętać. Jeśli jest się na etapie wyboru fotelika dla dziecka warto przyjrzeć się bliżej zasadom montażu fotelika samochodowego 0-13 dla noworodków i niemowląt oraz fotelików dla starszych dzieci.

Dwa sposoby montażu pasami bezpieczeństwa lub z pomocą bazy ISOFIX

W przypadku wyboru fotelika samochodowego 0-13, jak i modeli pozostałych kategorii mamy do wyboru foteliki z dwoma sposobami montażu, za pomocą pasów bezpieczeństwa lub bazy ISOFIX. Pierwszy sposób montażu jest trudniejszy, dlatego należy sprawdzić czy w naszym samochodzie znajduje się uchwyt dzięki któremu można wpiąć bazę ISOFIX. W modelach samochodów od kilkunastu lat jest to już raczej standard, jednak warto upewnić się przed zakupem. Jeśli takowy posiadamy pozostanie nam wybrać fotelik dla noworodka spośród oferty fotelików samochodowych 0-13. Również wśród modeli fotelików dla starszych dzieci z kategorii 9-18 i 15-36 znajdziemy wiele modeli z systemem ISOFIX. Często za bazę do fotelika trzeba dodatkowo zapłacić jednak niewątpliwie jest to duży komfort dla rodziców i dzięki sygnalizacji dźwiękowej i świetlnej pewność, że fotelik został prawidłowo wpięty.

Jak przewozić dzieci w samochodzie – przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Według zaleceń specjalistów tak długo, jak to możliwe dziecko powinno być przewożone tyłem do kierunku jazdy. Nie Jest to obowiązkowe według przepisów prawa jednak niewątpliwie chroni głowę i odcinek szyjny kręgosłupa w przypadku zderzenia. Zalecane jest by dziecko było przypinane w foteliku tyłem do kierunku jazdy tak długo, aż osiągnie limit wagi dla pierwszego fotelika samochodowego 0-13. Crash testy potwierdzają, że przewożenie dziecka w ten sposób jest najbezpieczniejsze. Trzeba jednak pamiętać, że dziecko może być przewożone tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu, tylko jeśli zdezaktywowana jest poduszka powietrzna z przodu. Jeśli przy rutynowej kontroli zostanie to wykryte grozi mandat i punkty karne. Jednak przede wszystkim ze względu na dobro dziecka należy o tym pamiętać. System ISOFIX pozwala na przewożenie dziecka zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy. Należy pamiętać, że w przypadku fotelików samochodowych 0-13 cała podstawka powinna dotykać siedziska kanapy. Z kolei kąt nachylenia pomiędzy linią pleców dziecka a pionem powinien wynosić 30 do 45 stopni.

Jak przewozić trójkę dzieci w samochodzie?

Przepisy prawa regulują również przewożenie trójki dzieci w samochodzie. Jeśli nie ma możliwości wpięcia lub zamontowania trzech fotelików istnieje możliwość by najstarsze dziecko, które musi mieć ukończone przynajmniej 3 lata, jechało z tyłu zapięte pasem bezpieczeństwa w środku pomiędzy rodzeństwem. Natomiast absolutnie dziecko bez fotelika nie może jechać z przodu, ze względu na przepisy dotyczące minimalnego wzrostu umożliwiającego jazdę z przodu. Zatem w przypadku przewożenia trójki dzieci w samochodzie, jedynie dziecko, które ma powyżej 150 cm wzrostu, może jechać z przodu, bez fotelika, zapięte pasem bezpieczeństwa.

Jakie pasy bezpieczeństwa w foteliku są najlepsze?

Warto wiedzieć, że zewnętrzne pasy bezpieczeństwa służą jedynie do przymocowania fotelika i zarówno w takim przypadku, jak i przy użyciu systemu ISOFIX dziecko chronione jest przez odpowiednie mocowanie fotelika i dołączone do niego pasy bezpieczeństwa. Najlepszym wyborem są 5-punktowe pasy bezpieczeństwa dla dziecka, które zawierają również pas biodrowy. Takie bezwzględnie warto wybierać w przypadku fotelików samochodowych 0-13. Generalnie jednak dobry fotelik samochodowy powinien mieć przynajmniej 3-punktowe pasy bezpieczeństwa.

Warto znać zasady prawidłowego przewożenia dzieci w samochodzie. Istotne jest również zapięcie samego pasa w foteliku. Nie powinno się pozostawiać więcej luzu niż na szerokość małego palca, aby pasy mogły spełniać swoją rolę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ