Pierwszy jeździk dla dziecka

0
2607
Pierwszy jeździk dla dziecka

Jeździk to jeden z pierwszych pojazdów, z jakich korzystają dzieci ucząc się samodzielności. Pod koniec pierwszego roku większość dzieci sięga po jeździki albo pchacze, aby w ten sposób uczyć się utrzymywania równowagi oraz stabilności. I choć obydwa rodzaje pojazdów są niezwykle podobne w swojej funkcjonalności, to jednak nieco się różnią.

Pchacze kontra jeździki

Pchacze służą dziecku jedynie do utrzymywania równowagi, a bawiąc się nim dziecko może taki pojazd jedynie pchać. Z kolei jeździki bardzo często łączą w sobie funkcję pchacza i pojazdu do samodzielnego poruszania się. Część z nich posiada dodatkowe funkcjonalności, np. możliwość puszczania baniek czy ma wbudowane melodyjki, co uczy dziecko reagowania na różne bodźce. Każdy z wymienionych pojazdów powinien zmuszać dziecko do podejmowania samodzielnych prób chodzenia.

Na co zwracać uwagę wybierając jeździki

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze jeździków czy pchaczy powinna być wielkość zabawki, która z kolei musi odpowiadać wzrostowi dziecka. Ważna jest stabilność takiego pojazdu – jego waga i rozstaw kół z pewnością mają wpływ na przyspieszenie nauki chodzenia. Waga pojazdu nie powinna się różnić od wagi dziecka. Każdy pojazd powinien posiadać specjalne atesty, dopuszczające jeździk do użytku. Równie ważne jest bezpieczeństwo materiałów, z których wykonano pojazd. Wybór dodatkowych akcesoriów zamontowanych w jeździku może zachęcać dziecko do korzystania z pojazdu, jednak nie są one niezbędne. Wszystkie jeździki czy pchacze stanowią alternatywę dla tradycyjnych spacerów, ucząc utrzymywania równowagi oraz mobilizując do korzystania z siły własnych mięśni w czasie wspólnego spaceru.

Ceny jeździków i pchaczy nie należą do najniższych. Dodatkowo źle dobrany do możliwości dziecka pchacz może prowadzić do częstych upadków, zwłaszcza, gdy dziecko nie będzie potrafiło odpowiednio go popychać. Z kolei zbyt wczesne pokazanie dziecku możliwości jeździka może z kolei rozleniwiać i opóźniać naukę chodzenia.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ