Jak dobrać kosmetyki do skóry atopowej?

0
1398

Skóra atopowa jest szczególnie wymagająca pod względem pielęgnacji, a dobór nieodpowiednich kosmetyków może skończyć się nie tylko widocznym pogorszeniem jej kondycji, ale również bólem, świądem i nieprzyjemną wysypką. Z tego powodu kremy do skóry atopowej zawsze muszą być dobrane w taki sposób, aby zapobiegać nawrotowi niepożądanych objawów i pielęgnować naskórek.

Niestety, jedną z cech skóry atopowej jest to, że nie ma jednego kosmetyku, który odpowiadałby każdemu jej posiadaczowi. Z oczywistych względów inaczej pielęgnuje się skórę niemowląt, nastolatków i osób dorosłych. Jednakże kremy do skóry atopowej każdy powinien dobrać indywidualnie do siebie – to, co jest skuteczne u jednej osoby, u innej może nie dawać tak dobrych efektów.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Na początek, zanim dobierzemy krem do skóry atopowej, musimy stwierdzić, na czym polega samo schorzenie; to nam pozwoli łatwiej dopasować kosmetyki, gdy wiemy, czego szukamy w ich składzie. Atopowe zapalenie skóry to poważna dolegliwość skóry praktycznie na całym ciele, w ramach której skóra ma skłonność do przesuszania, swędzi, a nawet robi się bolesna w miejscu pojawiania się czerwonej wysypki. Skóra osób cierpiących na atopowe zapalenie skóry z zasady jest bardziej wrażliwa na wszystkie czynniki zewnętrzne, od pogody, przez stosowane kosmetyki, aż po warunki w otoczeniu takie jak smog czy inne zanieczyszczenia. Schorzenie to pojawia się często już na wczesnych etapach życia, zwłaszcza u niemowląt, aczkolwiek zdarza się, że problemy ze skórą w dużo łagodniejszej formie można zauważyć dopiero u późnej młodzieży czy dorosłych.

Jak pielęgnować skórę atopową?

Oczywiście krem do skóry atopowej to istotna część pielęgnacji, ale warto przygotować skórę na jego nałożenie,. Odradza się przede wszystkim długie kąpiele, zwłaszcza w gorącej wodzie, która może paradoksalnie wysuszać skórę. Podczas kąpieli odradza się stosowanie olejków czy płynów oraz wszystkich akcesoriów myjących, które poprzez tarcie dodatkowo podrażniają skórę. Do kąpieli warto stosować przede wszystkim profesjonalne, łagodne preparaty, nie podczas kąpieli nie wysuszą skóry i będą działały łagodnie. Dopiero po wysuszeniu – najlepiej delikatnym, nie przez pocieranie – skóry można nałożyć na nią odpowiedni balsam czy krem do skóry atopowej.

Warto przy tym mieć na uwadze, że skóra atopowa wymaga przede wszystkim silnego nawilżenia, ale również natłuszczenia, które będzie tworzyć na niej odpowiednik lipidowej warstwy ochronnej. Z tego powodu kosmetyki można dobierać np. w ramach profesjonalnych linii przeznaczonych do tego rodzaju skóry. Tego typu produkty dostępne są np. w sklepie dla alergików https://hipoalergicznie24.pl/pol_m_Dziecko_Kosmetyki-dla-dziecka_Kremy-do-skory-atopowej-467.html

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ