Zapalenie stawu kolanowego – warto wiedzieć

0
2334

Staw kolanowy jest największym stawem człowieka. Zrobiony jest z segmentów kostnych, torebki stawowej, więzadeł i łąkotek. Już po stawie skokowym jest to wyjątkowo obciążany staw. Staw kolanowy niejednokrotnie powoduje dyskomfort, który jest np. skutkiem urazów, chorób genetycznych bądź dolegliwości układowych, takich jak zapalenie stawu kolanowego, lub reumatoidalne zapalenie stawów.

Konstrukcja oraz prace stawu kolanowego

Staw kolanowy to największy staw w ludzkim organizmie. Wykonany jest z kłykci kości udowej, kłykci kości piszczelowej oraz łękotki. Między kłykciami, jakie obłożone są tkanką stawową, znajdują się łękotki (boczna oraz przyśrodkowa). Staw wsparty jest poprzez więzadła (więzadło krzyżowe przednie oraz tylne, poboczne piszczelowe, poboczne strzałkowe, więzadło rzepki). Czynnymi stabilizatorami stawu są mięśnie uda a podudzia. Staw kolanowy to staw zawiasowy, w którym {przeprowadzamy|realizowany} jest ruch załamania oraz wyprostu i style rotacyjne, które dopuszczalne są wyłącznie, gdy kolano jest zgięte (jednak nie w załamaniu maksymalnym). Ruchy te są potrzebne, bo konieczne są niemal do wszystkich funkcji prowadzonych w przeciągu dnia.

Etiologie stanu zapalnego w stawie kolanowym

Stan zapalny stawu kolanowego może stanowić podstawę chorób genetycznych (kolana szpotawe, koślawe), urazem lub kontuzją kolana bądź dolegliwościami – dna moczanowa, reumatoidalne zapalenie stawów, dolegliwość zwyrodnieniowa stawów. Stan zapalny w stawie kolanowym może mieć takie formy jak: membrana maziowa, kaletki, ciało tłuszczowe Hoffy. Powszechnie wykonany jest on urazem – pośrednim bądź bezpośrednim.

Zapalenie stawu kolanowego

Elementy zagrożenia zapalenia kostno-stawowego w stawie kolanowym:

1. nadwaga,

2. podeszły wiek,

3. doznany uraz bądź pęknięcie kolana (uraz),

4. odbyte operacje stawu kolanowego (artroskopia stawu kolanowego),

5. płeć żeńska.

Zapalenie błony maziowej w stawie kolanowym

Zapalenie błony maziowej może być w dowolnym stawie, a w stawie kolanowym jest ono dosyć powszechnie. Wywołane jest urazem, również uciążliwym jak i długotrwałym (mikrourazy, niestałość więzadłowa).

Symptomy zapalenia błony maziowej w stawie kolanowym:

1. obrzęk,

2. wysięk,

3. nagrzanie skóry w strefy stawu,

4. zmniejszenie elastyczności w stawie.

W tym wypadku kurowanie polega na wyeliminowaniu przyczyny wysięku. Trzeba wykluczyć roztwór z jamy stawowej i wykorzystać bandaż uciskowy na staw. Przeprowadza się zabiegi fizykoterapeutyczne, żeby zminimalizować obrzęk. Specjalista może także zaaplikować do jamy stawowej steryd w celu ograniczenia stanu zapalnego. Przy braku poprawy leczenia, przeprowadza się biopsję błony maziowej (pod obserwacją artroskopu). Leczenie chirurgiczne zapalenia błony maziowej polega na jej usunięciu – zabieg tenże określa się synowektomią.

Zapalenie kaletki maziowej w stawie kolanowym

Kaletka maziowa jest to torebka łącznotkankowa zapełniona roztworem maziowym oraz wysłana błoną maziową. Znajduje się ona w strefach, które w znaczący sposób są narażone na urazy i w miejscach, gdzie mięsień bądź ścięgno przebiega ponad kością bądź torebką stawową. W strefie kolana spotyka się kilka kaletek, w jakich może rozwinąć się stan zapalny, wywołując ucisk kolana. Zapalenie stawu kolanowego może być efektem urazu bądź może dotrzeć do zapalenia aseptycznego, czyli nieinfekcyjnego.

Symptomy zapalenia kaletki maziowej w stawie kolanowym:

1. ból kolana, który zwiększa się podczas nacisku oraz treningu;

2. wysięk do jamy kaletki;

3. obrzęk;

4. nagrzanie skóry ponad kaletką.

Leczenie polega na zwolnieniu roztworu z kaletki. Stosuje się środki przeciwzapalne (doustnie bądź miejscowo, np. w postaci żelu). Gdy to nie działa, można podjąć w miejsce bólu glikokortykosteroidy. Trzeba wypominać o wsparciu stawu. Ostateczną metodą leczenia jest leczenie chirurgiczne, podczas którego przekłada się kaletkę maziową.

Zapalenie ciała Hoffy

Ciało tłuszczowe to organizacja znajdująca się pod więzadłem właściwym rzepki. Może dochodzić do jej przerostu i/lub obrzęku. Wywołane jest urazem prostym lub łączeniem się mikrourazów.

Symptomy dolegliwości Hoffy:

1. ucisk zwiększający się przy rozpościeraniu stawu kolanowego,

2. obrzęk frontalnej strefy stawu,

3. uwydatnienie skóry po obu częściach więzadła właściwego łękotki.

W leczeniu zapalenia Hoffy wykorzystuje środki przeciwzapalne i środki z zakresu fizjoterapii. Trzeba utrudniać przerost kolana, bo w tym rozstawieniu ciało tłuszczowe jest atakowane oraz jest to ruch bolesny. W innych sprawach niezbędne jest zniesienie części przerośniętego ciała tłuszczowego oraz błony maziowej, która je otacza.

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego

Zapalenie stawu rzepkowo-udowego, nazywane jest „kolanem kinomana”. Ważną podstawą występowania zapalenia jest brak stabilności fizycznej (naruszona przyśrodkowa partia mięśnia czworogłowego uda) oraz przykurcze więzadłowe, co prowadzi do pochylania się łękotki do brzegu oraz jej złe obciążanie. Jest to zaburzenie typowe dla osób, które prowadzą siedzący styl życia oraz ich kolana są większość czasu ugięte. Może istnieć również u kobiet chodzących w butach na niebotycznych obcasach, bo kolana nie są wówczas dobrze rozprostowane oraz staw rzepkowo-udowy jest cały czas obciążany.

[Głosów:2    Średnia:1.5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ