Udar słoneczny – groźny skutek przegrzania

0
1468
udar słoneczny

Za długotrwałe pozostawanie na słońcu w parne dni bez utrzymania właściwych sposobów ostrożności, takich jak okrycie głowy lub systematyczne popijanie wody, potrafi doprowadzać do przegrzania organizmu, skutkującego udarem słonecznym, zwanym również udarem cieplnym. Co należałoby wiedzieć o tejże dolegliwości i jak się przed nią zabezpieczyć?

Co to jest udar słoneczny?

Udar termiczny to odpowiedź organizmu na przegrzanie, jakie powstaje jeśli system nie jest w stanie odprowadzić nagromadzonego w nadmiarze ciepła. W czasie, jeśli gorączka wewnątrz ciała przekracza 41 stopni Celsjusza, dochodzi do zmian w komórkach oraz tkankach, jednak z zasady na podstawowy program widoczne są symptomy z części ośrodkowego systemu nerwowego. Zaczyna się mechanizm denaturacji białek oraz zniszczenia fosfolipidów błon komórkowych. Udar termiczny występuje szczególnie u młodych dzieci, u jakich nie rozwinęły się dostatecznie mechanizmy termoregulacji. Także osoby stare i z chorobami układu krążenia bądź stosujące środki antyhistaminowe, neuroleptyki – narażone są na powstawanie tejże przypadłości. Udar cieplny w 2003 roku zabił przeszło 14 000 osób. Kolejną formą udaru cieplnego jest udar jaki pojawia się wskutek treningu sportowego realizowanego w wysokiej temperaturze. Tenże typ udaru to choroba dotykająca szczególnie osoby zdrowe, które intesywnie praktykują sport i wojskowych. W oddzieleniu od tradycyjnego udaru, jest wyższe niebezpieczeństwo nastąpienia rabdomiolizy oraz w konsekwencji ostrej niewydajności nerek.

Kiedy możemy spotkać się z udarem słonecznym?

Udar cieplny jest:

1. w gorącym czasie,

2. w nowe gorące dni,

3. podczas dużego nasłonecznienia (szczególnie nie okrytej głowy); pojawia się wówczas udar słoneczny,

4. w trakcie pracy w gorącym oraz wilgotnym powietrzu bez przewiewu (w hutach, kuźniach, pralniach, itp.),

5. w okresie ciepłych kąpieli wodnych oraz parowych,

6. podczas prac rolnych w realiach dużego nasłonecznienia (sianokosy, żniwa),

7. podczas dalszego spaceru, gier, rozrywek bądź plażowania w czasie wielkich upałów.

Wystąpieniu udaru cieplnego (słonecznego) sprzyja nieodpowiednie ubranie (za grube oraz nieprzewiewne) oraz niedobór wody do picia. Należy zaznaczyć, iż odporność rozmaitych osób na zwiększoną temperaturę jest odmienna, więc nie wszyscy pracujący w tych samych warunkach cierpią na udar cieplny.

udar słoneczny

Udar słoneczny – przyczyny oraz symptomy

Podczas porażenia cieplnego skóra twarzy w delikatniejszych wypadkach jest zaczerwieniona, w trudniejszych zaś blada. Pojawiają się obfite poty, pacjent cierpi na wymioty oraz pełne zmęczenie, ruch jego staje się chwiejny, niepewny, mowa czasem niewyraźna oraz niezrozumiała, przed oczyma pojawiają się mroczki. Bezpośrednią przyczyną udaru ciepłego jest działanie wysokiej temperatury na nasz organizm. Jego przegrzanie skutkuje schorzeniem czynności ośrodka regulującego ciepłotę ciała. Grupami zwłaszcza narażonymi na udar ciepły są osoby starsze i dzieci, przede wszystkim te angażujące się w przesadny trening sportowy, zmęczone lub wysunięte na oddziaływanie promieni słonecznych. Wrażliwość na wystąpienie udaru cieplnego narasta również pośród osób przyjmujących leki mogące utrudniać odpowiednie funkcjonowanie środka termoregulacji, i również nadużywających alkoholu.

Udar słoneczny nierzadko powoduje utratę świadomości oraz temperaturę wynoszącą od 41 do 43 stopni Celsjusza. Kolejne charakterystyczne objawy to:

wymioty,

mdłości,

uciski głowy oraz schorzenia widzenia,

zaczerwieniona, ciepła skóra,

zmniejszone ciśnienie krwi,

pełne zmęczenie,

bełkotliwa mowa,

mroczki przed oczami,

schorzenia oddychania.

W łagodniejszych wypadkach skóra może być zaczerwieniona, a w trudniejszych staje się blada. Wespół ze wzmożeniem symptomów obniża się również potliwość – na starcie jest duża, zaś w okresie pełnego udaru jest zwolniona. Również, pojawić się mogą zawroty głowy, temperatura, dreszcze, przyspieszenie tętna, czasem suchość skóry, zwiotczenie mięśni lub pełen niepokój. Wskutek udaru cieplnego dojść może do poparzenia Oraz stopnia bądź, zdecydowanie również, II stopnia odkrytych partii ciała.

Udar słoneczny – zapobieganie oraz leczenie

Gdy udar słoneczny wystąpi, należy:

umieścić pacjenta w chłodnym miejscu,

rozpiąć ubranie, żeby powietrze chłodziło skórę,

jeśli twarz jego jest zaczerwieniona ułożyć pacjenta w postawie półsiedzącej, jednak jeśli twarz jest blada – tak, żeby głowa znajdowała się niżej od tułowia. Należy wtedy wykorzystywać chłodne kompresy, stosować płyny i wezwać specjaliste. Winno się również masować kończyny dolne w celu przywrócenia prawidłowego krążenia krwi.

Jest parę sposobów, jakie pomogą uchronić się przed niekorzystnym oddziaływaniem temperatury. Są to przede wszystkim:

wypijanie sporych ilości płynów,

unikanie kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu,

noszenie przewiewnych ubrań w ciepłych odcieniach,

planowanie każdego typu treningu w chłodniejszych porach,

oszczędzanie oczu przez noszenie okularów przeciwsłonecznych, i również głowy, np. kapeluszem.

Podczas prac na zewnątrz w słoneczne dni sugeruje się liczniejsze robienie przerw oraz uzupełnianie niedoborów płynów. Istotne jest również, żeby opalając się, nie być zbyt długo na słońcu, i i w ciało wcierać kosmetyki z dobrym filtrem.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ