Problemy z zapaleniem pęcherza

0
1412
zapalenia układu moczowego

W zapaleniu pęcherza symptomy potrafią być niezwykle uciążliwe. Prócz dotkliwego wydalania moczu pojawia się również zwiększona temperatura ciała, uciski w mięśniach, złośliwe usposobienie i zmęczenie. Prócz tegoż pojawia się również liczniejsze aniżeli zazwyczaj naciskanie na mocz. Zapalenie pęcherza (zapalenie dolnych dróg moczowych) powoduje przeważnie choroba bakteryjna. Mowa o skażeniu pałeczką okrężnicy, więc bakterią o określeniu Escherichia coli. Jeżeli borykasz się z dysfunkcjami w strefach dróg moczowych, zweryfikuj, czy to częsta choroba, lub już zapalenie pęcherza. Zapalenie pęcherza moczowego to zaburzenie, które kształtuje się w drogach moczowych w efekcie zagnieżdżenia się w nich bakterii. W 95% wypadków zarazki wychodzą z cewki moczowej, i w innych wypadkach potrafią współwystępować z różnymi zaburzeniami oraz przedostać się do dróg moczowych za pomocą chłonki. Charakterystyczne symptomy zapalenia pęcherza moczowego to ucisk w dolnej partii brzucha, palenie przy oddawaniu moczu, odczucie naciskania na mocz.

Zapalenie pęcherza – nieszkodliwe, tylko męczące

Kłopot silnego zapalenia dolnych dróg moczowych dotyczy zwłaszcza kobiet, bo posiadają one krótszą oraz większą cewkę moczową w zestawieniu z panami (u kobiet cewka ma tylko 5 cm długości, podczas gdy u mężczyzn jest ona 4-, 5-krotnie dłuższa), i jej zbiegnięcie umieszczone jest w niedużej długości od odbytu, który stanowi prawdziwe źródło różnorodnych mikroorganizmów, m.in. wspomnianej wcześniej pałeczki okrężnicy (Escherichia coli). Dolegliwość ma niezwykle męczące symptomy. Zazwyczaj chorzy skarżą się na liczne chodzenie na mocz (momenta,o nawet nieprzerwane). palenie oraz silny ucisk podczas mikcji. Przy dużym zainfekowaniu, mimo ciągłego czucia napierania na mocz, jego oddawanie kończy się w niezwykle niskich ilościach. Kolejne symptomy, takie jak obecność krwi oraz bakterii w moczu, znajduje się podczas badania laboratoryjnego. Odpowiednio rozpoznana oraz usuwana dolegliwość nie jest niebezpieczna, natomiast jeżeli nie wyleczy się jej do skutku – co jest całkiem nagminnym wypadkiem – może powracać oraz w konsekwencji doprowadzać do zaburzenia długotrwałego, i również do dużych utrudnień (wraz z zapaleniem nerek). Stąd również, jeśli symptomy zapalenia, chociażby o małym zwiększeniu, nie znikają, winni wybrać się do specjalisty. Zleci on badanie moczu oraz zapisze antybiotyki bądź sulfonamidy o dużym zasięgu funkcjonowania, i również kolejne leki pomagające terapię.

zapalenia układu moczowego

Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny

Podstawową etiologią zapalenia pęcherza moczowego są bakterie. Niejednokrotnie napotykanymi są pałeczki jelitowe i gronkowiec. Grzybicze zanieczyszczenie występuje szczególnie u osób z osłabioną odpornością, długotrwale przyjmujących antybiotyki bądź środki immunosupresyjne, po zacewnikowaniach lub po kolejnych zabiegach na drogach moczowych. Różnymi patogenami winnymi za zainfekowanie dróg moczowych są chlamydie, mikolazmy, dwoinka rzeżączki oraz mikroorganizmy. Te zarazki są zazwyczaj przekazywane drogą seksualną oraz zainfekowanie dróg moczowych poprzez nie wywoływane jest podstawowym problemem u kobiet aktywnych erotycznie. Niezwykle często choroby pęcherza moczowego nazywa się określeniem bakteryjnego zapalenia pęcherza moczowego. Pochodzi to z faktu, iż winą większości stanów zapalnych są bakterie skupiające się w kanałach moczowych. Niebezpieczeństwo zainfekowania układu moczowego jest również większe w wypadku:

istnienia trudności w upuście moczu,

kamicy nerkowej,

kobiet w ciąży oraz połogu,

cukrzycy,

różnych dolegliwości nerek,

wykorzystywania leków znieczulających oraz przeciwzapalnych.

Zapalenie pęcherza moczowego – symptomy

W zapalenia pęcherza symptomy charakterystyczne zawierają:

uciski brzucha w strefie nadłonowej, zwłaszcza w okresie oddawania moczu,

uczucie częstego naciskania na mocz,

palenie w trakcie wydalania moczu,

gorączka ok. 38°C,

nieutrzymywanie moczu (rzadko),

Uciski nie pojawiają się jednak w strefach nerek. Dosyć powszechnie zapalenie pęcherza symptomów nie daje oraz przebiega wyłącznie jako bakteriomocz. Cechuje się on egzystencją bakterii w drogach moczowych, znajdowanych w badaniu ogólnym oraz bakteriologicznym moczu, które nie powodują jednak żadnych dokuczliwości podmiotowych.

Zapalenie pęcherza moczowego – leczenie

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego polega na wyeliminowaniu etiologii reinfekcji, czyli trudności, która utrudnia upust moczu. Jeśli jednak idzie o leczenie objawowe, sugeruje się, żeby pacjent:

przyjmował ogromną liczbę płynów – nie mniej aniżeli 2 litry, tak aby mógł oddawać dziennie co najmniej 2 litry moczu,

często oddawał mocz,

pamiętał o czystości intymnej wyjątkowo higienę miejsc intymnych,

odłożył wszystkie stosowane przez siebie środki, które potrafią doprowadzić do zniszczenia nerek,

stosował niskokaloryczną dietę, przeciwdziałającą zaparciom,

został w łóżku przez parę godzin.

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego nieskomplikowanego potrzebuje stosowania antybiotyków. Nie zachodzi jednak potrzeba przeprowadzenia antybiogramu, jak jest w przypadku zapalenia pęcherza moczowego powikłanego. Silne zapalenie pęcherza moczowego zdarza się częściej zwłaszcza u kobiet aniżeli u mężczyzn, co wynika z rozbieżności w strukturze układu moczowego. Kolejnymi elementami podnoszącym niebezpieczeństwo zachorowania w wypadku kobiet są: aktywność seksualna, okres ciąży oraz menopauzy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ