Odparzenia pieluszkowe u dzieci – jak je łagodzić?

0
684
Odparzenia pieluszkowe u dzieci

U niemowląt lipidowa warstwa ochronna naskórka ciągle się rozwija. Oznacza to, że wrażliwa skóra dzieci jest bardziej podatna na podrażnienia. Najpowszechniejszym problemem u niemowląt okazują się odparzenia pieluszkowe. Co sprzyja ich powstawaniu? W jaki sposób zregenerować skórę maluszka w przypadku pojawienia się odparzeń?

Co powoduje odparzenia pieluszkowe?

Odparzenia pieluszkowe u noworodków i niemowląt są spowodowane gromadzeniem się wilgoci pod pieluszką i jej oddziaływaniem na skórę. Ponadto naskórek maluszka może mieć zbyt długi kontakt z moczem czy kałem i przez to ulegać podrażnieniom. Powstawaniu odparzeń sprzyja niedostatecznie częste zmienianie pieluszek oraz rzadkie mycie i wietrzenie pośladków dziecka. Co więcej, podrażnienia pojawiają się wówczas, gdy stosuje się nieodpowiednie produkty do pielęgnacji wrażliwej skóry niemowlęcia oraz drażniące środki do prania pieluch z tetry.

Prawdopodobieństwo powstawania odparzeń zwiększa też stosowanie zbyt dużej ilości kremów i zasypek, biegunka lub antybiotykoterapia u maluszka, zmiana składu stolca na skutek zmiany pokarmu oraz skłonność do alergii. Do występowania podrażnień przyczyniają się także panujące upały.

Jak rozpoznać odparzenia u niemowląt?

Podstawowym objawem odparzeń jest zaczerwienienie skóry w okolicy pachwin, odbytu albo okolic intymnych. Poza zaczerwienieniem może pojawić się obrzęk tkanek, a nawet sączenie się płynu surowiczego. Podrażniona skóra jest cieplejsza i znacznie wrażliwsza na dotyk. Maluch odczuwa pieczenie, ból i dyskomfort. Z powodu tych dolegliwości dziecko może być niespokojne i rozdrażnione.

Niezauważone, zaniedbane albo w niewłaściwy sposób pielęgnowane odparzenia pieluszkowe prowadzą do bakteryjnego lub grzybiczego pieluszkowego zapalenia skóry. Dolegliwość można rozpoznać po tym, że stan naskórka nie ulega poprawie. Odparzenia powiększają się i wychodzą poza obszar, na który zakłada się pieluszkę. Na skórze mogą wystąpić sączące się pęcherzyki wypełnione płynem. Naskórek zaczyna się łuszczyć i pojawia się gorączka.

Jak leczyć odparzenia pieluszkowe u dzieci?

Odparzenia pieluszkowe u noworodków i niemowląt można wyleczyć samodzielnie, o ile wcześnie się je zauważy. Warto sięgnąć po dostępne bez recepty kremy i maści na odparzenia i podrażnienia skóry. Zwykle tego typu preparaty zawierają cynk, alantoinę czy lanolinę. Wspomniane substancje łagodzą świąd i pieczenie. Zapobiegają też przesuszaniu się naskórka, tworząc na jego powierzchni warstwę ochronną. Dobry krem czy maść na odparzenia dla niemowląt zadziała także przeciwzapalnie.

Jeśli stan skóry niemowlęcia nie poprawia się mimo przeprowadzanych zabiegów higienicznych i stosowania kremów i maści na odparzenia, konieczna będzie konsultacja z lekarzem. Wystąpienie nadżerek, wykwitów albo jakiekolwiek pogorszenie się kondycji naskórka może być wskazaniem do stosowania maści z antybiotykiem.

Pielęgnacja skóry łagodząca odparzenia

Poza stosowaniem produktów leczniczych w łagodzeniu podrażnień u dzieci kluczowa jest również odpowiednia pielęgnacja. Skórę maluszka należy przemywać kilka razy dziennie, stosując w tym celu wodę z kosmetykiem emolientowym albo delikatnym mydłem dla niemowląt. Po oczyszczeniu skóry, dziecko należy na chwilę zostawić bez pampersa, z gołą pupą. Ciało maluszka może się przewietrzyć, co przyspieszy regenerację naskórka. W przypadku pojawienia się odparzeń trzeba zrezygnować ze stosowania chusteczek nawilżających. Na dolegliwość nie pomoże też aplikowanie talku.

Wilgotne i ciepłe środowisko panujące pod pieluszką oraz ocieranie się pieluchy o skórę sprzyja powstawaniu odparzeń. Podrażnienia wywołuje też przedłużony kontakt z moczem i kałem. Gdy tylko zauważy się niepokojące objawy, należy zadbać o właściwą pielęgnację skóry maluszka i zastosować kremy czy maści na odparzenia. W przypadku zaawansowanych podrażnień i pogorszenia się stanu naskórka trzeba skonsultować się z lekarzem. Ponadto warto zapobiegać powstawaniu odparzeń, często przewijając dziecko, wietrząc jego pośladki, a także zabezpieczając skórę malucha specjalną maścią ochronną.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ