Kiedy w kolanach trzeszczy?

0
1962
trzaski w kolanie

Trzeszczące kolana to problem, jaki dotyka nie tylko osób starych, ale coraz powszechniej również i młodych. Nie musi to znaczyć, iż pojawiły się zmiany zwyrodnieniowe stawu rzepkowo-udowego. Ucisk oraz zgrzytanie kolana może być spowodowane niewłaściwym rozmieszczeniem osi kończyny dolnej, i również stresem. Popularną etiologią częstych „kliknięć” w kolanie jest również niewłaściwa dieta, nieprzynosząca stawom niezbędnych elementów. Na ból oraz kłucie w kolanach wyjątkowo narażeni są atleci, osoby starsze oraz tęgie.

Etiologie trzeszczenia w kolanach

Trzeszczenie w kolanach oraz różnych stawach może pojawić się w efekcie zniszczenia tkanki stawowej. Tkanka w strukturze stawu spełnia rolę neutralizującą oraz chroniącą kości wchodzące w skład stawu przed ocieraniem się o siebie. Takie naruszenie tkanki stawowej może być wywołane z kolei:

brakami witamin oraz minerałów,

otyłością,

urazami stawów,

patologiami anatomicznymi stawu,

deficytem aktywności ruchowej.

Tkanka stawowa może ulec chondromalacji, więc przesiąkaniu, a w wyniku osłabieniu. Chondromalacja to dolegliwość o nie do końca zrozumiałych przyczyn. Jej niebezpieczeństwo nasila się przy znacznym rozwoju, stresach oraz osłabieniach osi kończyny. Najpierw nie pojawia się ból stawu, ponieważ tkanka nie jest unerwiona. Dopiero gdy kości rozpoczynają o siebie bezpośrednio skrobać, pojawia się ból stawu. Trzeszczące kolana oraz kolejne choroby stawowe ze względu chondromalacji pojawiają się zwłaszcza u osób wykonywających obciążające ruchy (w efekcie urazu) oraz u osób starszych (wskutek „zniszczenia”).

Zanikająca tkanka stopniowo zaczyna się ścierać oraz pękać. Tkanka stawowa pokrywa zakończenia kości, spełnia rolę tłumiącą, przekazuje obciążania, tłumi wibracje. Skądinąd, dzięki ruchowi w stawie, membrana maziowa tkanki dostarcza maź stawową (płyn stawowy), która „naoliwia” oraz smaruje stawy. W efekcoe przebiegu zwyrodnieniowego tkanki, traumatyzmu kolana, obciążenia bądź niedoboru ruchu liczbę produkowanej mazi stawowej się osłabia. To w stawie kolanowym zaczyna brakować poślizgu, ruch jest mniej płynny. Niejednokrotnie ograniczona liczba mazi stawowej okazuje się postrzegalnym chrupaniem oraz przesuwaniem w kolanie w trakcie treningu. Niejednokrotnie stanowi to oznakę niebolesną, a dla chorych niemiły. Jedną z technik leczenia trzasków w kolanie jest tzw. wiskosuplementacja, czyli podanie w postaci zastrzyku do wnętrza kolana stężonego kwasu hialuronowego, który odżywia oraz nasyca chrząstkę. Zabieg przeprowadza specjalista ortopeda. Proponowane jest kilkukrotne podanie kwasu. Ponadto specjaliści niejednokrotnie zalecają chorym stosowanie suplementów diety, zawierających siarczan chondroityny bądź glukozaminy, kwas hialuronowy oraz kolagen, które potrafią wesprzeć odżywienie stawu.

 trzaski w kolanie

Zjawisko kawitacji a trzaski w kolanie

Inną hipotezą przedstawiającą etiologie hałasów w kolanie jest tzw. zjawisko kawitacji. Kawitacja jest zjawiskiem fizycznym, w którym dochodzi do radykalnej zmiany ciśnienia mieszanki z wygenerowaniem bąbelków napełnionych gazem (tzw. kawern). W stawie kolanowym, jak już zostało wspomniane wcześniej, znajduje się kleisty roztwór maziowy. W trakcie treningu dochodzi do poruszania się wobec siebie przestrzeni stawowych, co powoduje rozbieżność ciśnienia w rozdziałach stawu kolanowego. Strefa stawu o mniejszym ciśnieniu zasysa płyn maziowy. Nim dojdzie do jego przemieszczenia, powstaje wyprysk przepełniony parą bądź gazem. W trakcie treningu bąbelek trzaska, czemu towarzyszy głośny dla otoczenia hałas stuku. Zdarzenie to niejednokrotnie następuje po większym spokoju oraz dotyczyć może każdego stawu. Symptom ten nie jest niewłaściwy oraz nie potrzebuje leczenia.

Leczenie trzeszczenia w stawach

Żeby trzeszczenie w stawach nie przeobraziło się w ucisk stawów kolanowych oraz ich twardość, trzeba zainteresować się prewencją zmian zwyrodnieniowych w zakresie stawów. Podstawowym etapem jest aktywność ruchowa, jednak taka, która nie obciąża stawów. Istotne jest, by wesprzeć mięśnie, stosując do tego najpierw sporty delikatne dla stawów, takie jak pływanie lub dobrze dopasowana gimnastyka. Wówczas, gdy mięśnie będą odpowiednio podparte, możemy zadecydować się na jazdę na rowerze lub bieganie. Jest to wyjątkowo istotne, jeżeli ucisk bądź strzykanie w kolanach już się pojawiło. Jeżeli mamy mocne stawy, kolejność nie jest aż tak znacząca. W wypadku, jeśli zwyrodnienie stawów postępuje, niezbędna jest fizykoterapia, i dokładnie ćwiczenia redresyjne. Systematyczne zajęcia ruchowe wesprą także w zachowaniu odpowiedniej masy ciała, i więc istotny element w prewencji dolegliwości stawów, i ograniczą ograniczające przepływ krwi rozciągnięcie mięśni. Inną istotną sprawą w konserwacji oraz leczeniu dolegliwości stawów jest prawidłowa dieta. Może ona nie tylko zapobiec, ale również wpłynąć na złagodzenie dokuczliwości stawowych, które już się pojawiły. Do budowania oraz ochrony chrząstki oraz mazi stawowej niezbędne są wapń, białko, witamina D, witaminy B, witamina C, bioflawonoidy, glukozaminy, chondroityny i kolagen. Można stosować je w suplementach diety bądź uzupełniając dietę tak, żeby zapewniać wystarczające ilości tychże składników.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ