Jadłospis rocznego dziecka – czego nie może w nim zabraknąć?

0
1167
Jadłospis rocznego dziecka – czego nie może w nim zabraknąć?

Roczne dziecko może jeść zdecydowanie więcej produktów niż kilkumiesięczny maluszek. Początki rozszerzania diety ma już za sobą, wciąż jednak chętnie poznaje nowe smaki i kształtuje swoje preferencje kulinarne. Najważniejszą rolę pełni jednak nie tylko smak, ale i wartość odżywcza serwowanych dziecku posiłków. Jak zaplanować jadłospis rocznego dziecka?

Codzienne menu ma znaczenie dla maluszka już w czasie życia płodowego – w okresie ciąży jednak dba o nie mama, przestrzegając prawidłowej, odpowiednio zbilansowanej diety. Warto mieć na uwadze ten aspekt także po narodzinach dziecka, kiedy – poprzez rozszerzanie diety – poznaje ono smak i konsystencję nowych produktów. Warto pamiętać, że rozwijające się niemowlę ma wyższe potrzeby niż przed kilkoma miesiącami. Roczne dziecko jest o wiele bardziej aktywne, dostarczane produkty powinny zagwarantować mu więc nie tylko cenne składniki odżywcze, ale także zaspokajać jego zapotrzebowanie na energię.

Jadłospis rocznego dziecka – jak powinien wyglądać?

Dieta małego dziecka ma wpływ na jego zdrowie i kształtujące się preferencje kulinarne. Roczny maluszek może jeść zdecydowanie więcej niż na początku swojego życia. Z drugiej strony, jego jadłospis wciąż różni się od jadłospisu osoby dorosłej. Jego narządy wewnętrzne, takie jak wątroba, nerki, żołądek, nie są jeszcze w pełni dojrzałe. Podczas planowania codziennego menu rocznego niemowlęcia warto więc stosować się do zaleceń ekspertów. Zgodnie z aktualnymi normami żywienia, maluszek między 1 a 3 rokiem życia potrzebuje każdego dnia  około 1000 kcal podzielonych na 3 główne posiłki (śniadanie, obiad i kolację) oraz 1–2 posiłki uzupełniające.

Rodzice powinni zapamiętać, że menu dziecka w tym wieku powinno składać się wyłącznie ze dań przygotowanych na bazie świeżych składników pochodzących ze sprawdzonego źródła. Nie pora jeszcze na smażenie, solenie czy dosładzanie. Zmianą, jaka następuje po ukończeniu 1. roku życia, są próby samodzielnego jedzenia (jeśli do tej pory maluszek tego nie robił). Dziecko może dostać do rączki np. pieczywo lub obrane ze skórki i pokrojone na mniejsze części jabłka. Poza tym, zamiast miksowanych na gładką papkę zupek, można dawać mu dania rozdrobnione lub posiekane.

Rozszerzanie diety maluszka

Jadłospis rocznego dziecka musi zawierać wszystkie niezbędne składniki, czyli m.in. białko, węglowodany, tłuszcze, witaminy, składniki mineralne. Źródłem pełnowartościowego białka, którego powinna dostarczać mu dieta, może być chude mięso (np. drobiowe lub cielęcina), przetwory mleczne, jajka i ryby (np. pstrąg). Te ostatnie są jednocześnie bogatym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, mających niebagatelny wpływ na prawidłowy rozwój dziecka. Tłuszczów, można też szukać w olejach roślinnych. Z kolei zdrowe węglowodany znajdują się w kaszach, pełnoziarnistym pieczywie, brązowym ryżu, warzywach i owocach, które dostarczają również witamin i soli mineralnych. Warto w tym miejscu podkreślić, że małe dziecko potrzebuje w przeliczeniu na kilogram masy ciała aż trzykrotnie więcej żelaza i wapnia oraz czterokrotnie więcej witaminy D niż dorosły mężczyzna! W diecie rocznego maluszka ważna jest też woda. To ona powinna stanowić główny sposób na zaspokajanie uczucia pragnienia u dziecka.

Warzywa i owoce – wciąż ważne w diecie

Istotnym elementem jadłospisu małego dziecka są warzywa i owoce, które – poza witaminami i składnikami mineralnymi – są źródłem błonnika regulującego pracę jelit. Aby urozmaicić dietę rocznego dziecka, można je podawać w formie soków i nektarów przeznaczonych specjalnie dla małych dzieci. Polecane są zarówno latem, jak i zimą, gdy trudno o wysokiej jakości świeże warzywa i owoce. Doskonale sprawdzają się w przypadku niejadków, którym z wielkim trudem przychodzi jedzenie warzyw. Warto je wypróbować – w sokach owocowo-warzywnych słodycz owoców łagodzi wyraźny smak warzyw i dzięki temu mogą być one lepiej akceptowane przez niektóre maluszki.

Warto jednak podkreślić, że nie każdy sok jest dobry dla rocznego dziecka. Soki przeznaczone specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, np. BOBO FRUT, spełniają normy dużo bardziej rygorystyczne niż w przypadku żywności dla dorosłych. Co ważne, swoją słodycz zawdzięczają one wyłącznie cukrom naturalnie występującym w owocach i warzywach. Kupując sok i chcąc mieć pewność, że zawiera on wyłącznie składniki odpowiednie dla dziecka w danym wieku, warto zwrócić uwagę na informacje zamieszczone na etykiecie. Należy wybierać tylko soki i nektary, które na opakowaniu mają oznaczenie wieku oraz informację, iż jest to „żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci”.

W diecie rocznego dziecka nie powinno zabraknąć węglowodanów, błonnika, białka i tłuszczów. Rodzice nie powinni zapomnieć też o witaminach i składnikach mineralnych, które znaleźć można w warzywach i owocach. Warto podawać je w różnorodnej formie, aby przygotować jadłospis rocznego dziecka, który będzie spełniał jego potrzeby żywieniowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ