Drugi miesiąc w kalendarzu ciąży: dowiedz się, jakie zmiany zachodzą w Twoim organizmie

0
2099

Wiele kobiet, szczególnie tych nieplanujących ciążę, dowiaduje się o swoim stanie około drugiego miesiąca. Jest to bowiem okres, w którym zachodzą dość intensywne zmiany dające mnóstwo charakterystycznych objawów. Dowiedz się, co dzieje się w organizmie na tym etapie ciąży.

Jak pokazuje kalendarz ciąży, drugi miesiąc trwa od 5 do 8 tygodnia. Jest to dość wczesna ciąża, niemniej jednak zawirowania hormonalne dają się już mocno we znaki. Dla kobiety spodziewającej się dziecka oznacza to sporo uciążliwych dolegliwości.

Brzuch nadal niewidoczny

W drugim miesiącu ciąży twoje dziecko ma wielkość około 4 cm. Dlatego na tym etapie brzuch jeszcze nie jest widoczny. Zaokrągli się dopiero za kilka tygodni.

Nudności i wymioty to standard

Wysokie stężenie hormonów jest przyczyną nudności i wymiotów. Choć taki stan jest dla kobiety bardzo uciążliwy i męczący, tak naprawdę jest dobrą prognozą. Warto bowiem mieć świadomość, że im wyższy poziom hormonów ciążowych, tym lepszy stan łożyska i mniejsze ryzyko poronienia.

Jeżeli męczą cię poranne nudności, przed wstaniem z łóżka sięgnij po przegryzkę. W tej roli idealnie sprawdza się banan. Pamiętaj także, by nie dopuszczać do uczucia głodu – ssanie w żołądku nasila nudności.

Senność i ciągłe zmęczenie

Kalendarz ciąży w drugim miesiącu wskazuje na wzmożoną senność i ciągłe zmęczenie. Tracisz energię, ponieważ jest ona pożytkowana w procesie tworzenia najważniejszych narządów twojego dziecka. To właśnie rozwój płodu pochłania mnóstwo energii, która pobierana jest z twoich zapasów.

Jedyne co możesz zrobić, to przeczekać. By odzyskać siły i poczuć się lepiej, zafunduj sobie krótką drzemkę każdego dnia oraz pamiętaj o zdrowym odżywianiu.

Zmienność nastrojów jest w normie

Jesteś radosna i wesoła, a za chwilę czujesz się rozdrażniona i płaczliwa? Zgodnie z tym co pokazuje kalendarz ciąży, takie huśtawki emocjonalne w drugim miesiącu są typowe. Są one bowiem efektem zawirowań hormonalnych zachodzących w twoim organizmie.

Na tym etapie nic nie możesz zrobić, ponieważ ciężko będzie zapanować nad emocjami. Bądź dla siebie wyrozumiała i poproś, by bliscy również okazali zrozumienie. To niebawem minie, tzn. wahania nastrojów nie będą aż tak wyraźne.

Problemy z układem pokarmowym

Wysoki poziom hormonów rzutuje również na układ pokarmowy. Zmiany zachodzące w twoim organizmie mogą zatem przełożyć się na występowanie zaparć, wzdęć czy zgagi.

W przypadku pojawienia się takich dolegliwości, dobrze jest zmienić swój sposób odżywiania. Pamiętaj o sporej ilości warzyw i owoców oraz wypijaniu wody niegazowanej.

W razie niepokojących zmian, udaj się do ginekologa

Każda kobieta jest inna i może doświadczać zmian w mniejszym lub większym nasileniu. Pamiętaj jednak, że twój niepokój w tym zakresie zawsze może rozwiać ginekolog. Umów się na wizytę ze specjalistą, jeśli występujące zmiany nie dają ci spokoju.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ